Obroty i indeksy pobiły rekord wszech czasów

Artur Szymański
opublikowano: 19-01-2007, 00:00

Czwartkowa sesja zapisze się w historii giełdy złotymi zgłoskami. Niemal wszystkie indeksy poprawiły historyczne szczyty hossy, sztuka ta nie udała się tylko WIRR, wskaźnikowi firm najmniejszej wielkości. Zabrakło 5,3 pkt, czyli 0,038 proc.

 

Do ostatniej chwili było niepewne, czy WIG20zakończy dzień nowym rekordem hossy. Ostatecznie tak się stało, ale poprzedni szczyt 3429,79 pkt z 18 grudnia został poprawiony zaledwie o 8,1 pkt. Teraz przed inwestorami stoi niełatwe zadanie: muszą się starać wywindować wartość indeksu jeszcze wyżej.

 

Korekta w tym momencie byłaby niepożądana,bo w razie jej przeciągania się w czasie mogłaby się na wykresie ukształtować złowróżbna formacja podwójnego szczytu. Z drugiej strony, nie można wykluczyć, że inwestorzy skłonią się ku umiarkowanej realizacji zysków. Za nimi wszak forsowny marsz pod górę, uwieńczony zdobyciem szczytu. W takich momentach naturalną koleją rzeczy jest chęć złapania drugiego oddechu.

 

Gdyby więc miało dojść do korekty, powinna być ona możliwie jak najkrótsza i płytka. Na wykresie powstała wczoraj luka hossy 3336-3369 pkt, która będzie wsparciem dla ewentualnego cofnięcia się WIG20. Po szóstym kolejnym dniu zwyżki najstarszy z indeksów poprawił rekord z 5 grudnia. Nowy szczyt WIG wyznaczył na 53 853,20 pkt po 2,9-procentowym wzroście.

 

Najmniejszy wzrost odnotował indeksspółek średniej wielkości MIDWIG. Zyskał na wartości 1,7 proc. wobec 3,5 proc., jakimi może się poszczycić WIG20. Niemniej czwartek dla MIDWIG był już dziesiątym kolejnym dniem wzrostów. W tym czasie wskaźnik zwyżkował łącznie o 12,6 proc. Takim osiągnięciem nie może się pochwalić żaden inny indeks.

 

Biciu rekordów hossy towarzyszyłyolbrzymie obroty. Na całym rynku podsumowano je na 3,706 mld zł. Tak wielkie nie były nigdy wcześniej w prawie 16-letniej historii GPW. Poprzedni rekord (3,27 mld zł) giełda pobiła w dniu debiutu PKO BP. Obroty byłyby jednak dużo niższe, gdyby nie dwie gigantyczne transakcje akcjami Telekomunikacji Polskiej.

 

Duzi akcjonariusze wymienili się pakietamizawierającymi 11,3 mln oraz 7,8 mln walorów. Pierwsza transakcja wygenerowała 598 mln zł jednorazowego obrotu, druga kolejne 402 mln zł. Łączna wartość handlu walorami telekomu przekroczyła na zamknięciu 1,23 mld zł, co stanowi 47 proc. handlu spółkami z WIG20 i 33 proc. na całym rynku. Jednak nawet bez tych transakcji obroty byłyby duże i uwiarygodniałyby czwartkową zwyżkę. Nie wzięły w niej udziału cztery spółki z elitarnego grona: właśnie TP, Netia, Agora i Bioton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy