Obroty nieco wzrosły, indeksy prawie bez zmian

Artur Szymański
opublikowano: 23-06-2004, 00:00

Po znacznym wzroście na poniedziałkowym fixingu, finisz wtorkowych notowań był spokojny, być może dzięki nieco większemu zaangażowaniu inwestorów niż dzień wcześniej. Obroty spółkami z WIG wzrosły prawie o 10 proc., do 200 mln zł. Do tegorocznej średniej 380 mln zł jest jednak nadal bardzo daleko. Ostatnia godzina notowań, która ostatnio przynosi znaczące ruchy indeksów, tym razem nie przyprawiła graczy o szybsze bicie serca. Zamknięcie wypadło w pobliżu poziomu, wokół którego indeks największych spółek pozostawał przez trzy godziny. Ostatecznie WIG20 zakończył handel na poziomie 1680,55 pkt, tracąc 0,23 proc.

Podciągnięcie WIG20 w pobliże poziomu 1700 pkt w poniedziałek zniechęciło wczoraj graczy od kupna papierów po dość wysokich cenach. Zaszkodziła też korekta na giełdach w Eurolandzie. Gdy kończyła się sesja w Warszawie, niemiecki DAX notował 0,9-proc. stratę, a francuski CAC40 tracił 0,6 proc. W Warszawie nie pojawiła się jednak agresywna podaż, inwestorzy nie byli skłonni realizować zysków. To plus na konto obozu byków, które w następnych dniach mogą podjąć kolejne próby podciągnięcia indeksów. Silnym oporem będzie jednak psychologiczny poziom 1700, do którego indeksowi największych spółek brakuje 1,1 proc. Wzmocnieniem dla kupujących są coraz bliższe decydujące rozstrzygnięcia na arenie politycznej.

Wczorajsze wypowiedzi Marka Borowskiego, lidera SdPl, praktycznie przesądzają o poparciu rządu Marka Belki w czwartkowym głosowaniu nad wotum zaufania. To z kolei oddala o kilka miesięcy termin wyborów parlamentarnych, co usuwa niepewność, która nie pozwalała dużym inwestorom śmiało inwestować kapitał w akcje. W reakcji na wczorajsze wypowiedzi polityków złoty zareagował umocnieniem się w stosunku do dolara i euro.

Stawce największych spółek GPW przez cały dzień przewodziła wczoraj Dębica. Kurs oponiarskiej firmy zyskał 3,6 proc. w reakcji na uchwalenie wysokiej dywidendy za 2003 r. Na każdą akcję przypadnie 7,8 zł zysku do podziału. Sprawcami spadku WIG20 są przede wszystkim giganci rynku — TP, Pekao i PKN Orlen, które w poniedziałek zyskały solidarnie po 2,1 proc. W ich przypadku inwestorzy zrealizowali część zysków. Na szerokim rynku wzrostem o 4,3 proc. zareagowali akcjonariusze Mostostalu Siedlce na koniec sporu ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Wycofało ono zaskarżenie uchwały o połączeniu giełdowej spółki z Polimexem-Cekopem, co otwiera drogę do dokończenia fuzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obroty nieco wzrosły, indeksy prawie bez zmian