Obroty słabe, ale ceny rosną

Rafał Benecki
17-09-2002, 00:00

Poniedziałkowa sesja na rynku papierów skarbowych przebiegała pod znakiem przeciętnej aktywności inwestorów. Przez większą część dnia notowano jednak zwyżkę cen papierów na całej długości krzywej dochodowości. W ostatnich dniach w centrum uwagi inwestorów są informacje dotyczące budżetu oraz polityki fiskalnej, dlatego z pozytywną reakcją spotkała się opublikowana w weekendowej prasie deklaracja ministra finansów, że w kolejnych latach można oczekiwać znacznego zmniejszenia deficytu, które umożliwiłoby spełnienie kryterium fiskalnego i wejście do strefy euro w 2006 r. Chociaż deklaracja ministra finansów jest efektem nie tyle determinacji w reformowaniu finansów publicznych, ale raczej konieczności ograniczania deficytu ze względu na wzrost długu publicznego do poziomu, który powoduje uruchomienie procedur ostrożnościowych, to spotkała się z pozytywną reakcją rynku.

Przed podaniem wyników inflacji za sierpień na rynku widoczna była konsolidacja notowań. Sierpniowy wskaźnik CPI (1,2 proc.) był poniżej oczekiwań i jego publikacja wywołała dalszy wzrost cen papierów. Nasze oczekiwania dotyczące inflacji w kolejnych miesiącach są znacznie bardziej optymistyczne niż rynkowe (1,3 proc. we wrześniu oraz poniżej 1,5 proc. na koniec roku), dlatego nie można wykluczyć kolejnego dostosowania konsensusu rynkowego, co znajdzie wyraz we wzroście cen papierów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Benecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obroty słabe, ale ceny rosną