Czytasz dzięki

Obroty w centrach handlowych spadły o 31,2 proc.

  • DI
opublikowano: 26-10-2020, 22:00

W pierwszym półroczu transakcje sprzedaży w obiektach handlowych spadły prawie o jedną trzecią (31,2 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku — wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych, stowarzyszenia zrzeszającego ponad 240 firm działających w branży nieruchomości i miejsc handlu oraz usług.

Rekord padł w kwietniu, kiedy średnie miesięczne obroty były niższe aż o 79,6 proc. r/r. Tak duży spadek to efekt ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych związanych z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii.

Na tzw. lockdownie najbardziej ucierpiały usługi. Obroty w tej kategorii zakupowej w pierwszej połowie roku były niższe o 58,8 proc. Trudna sytuacja pandemiczna najmniej wpłynęła na sklepy z żywnością, które mogły działać nieprzerwanie. W tej kategorii odnotowano spadek obrotów o 12,2 proc. Z raportu wynika ponadto, że w pierwszej połowie roku oddano do użytku ponad 144 tys. mkw. GLA (powierzchnia najmu brutto), o 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

79,6 proc. - tak rekordowy spadek r/r miesięcznych obrotów zanotowały galerie w kwietniu…

73,2 proc. …a taki spadek liczby klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane