Obwodnice miast będą darmowe...

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 03-01-2011, 00:00

2,9 mld zł — tyle przez 25 lat straci Krajowy Fundusz Drogowy na darmowych obwodnicach dla ruchu lokalnego.

...ale dla mieszkańców jeżdżących autami osobowymi

2,9 mld zł — tyle przez 25 lat straci Krajowy Fundusz Drogowy na darmowych obwodnicach dla ruchu lokalnego.

Resort infrastruktury przygotował projekt rozporządzenia dotyczący płacenia przez kierowców aut osobowych za przejazd kilkoma autostradowymi obwodnicami dużych miast. Temat od miesięcy budzi wiele emocji. Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury, mówił "PB", że obwodnice muszą być płatne, bo w przeciwnym razie Krajowy Fundusz Drogowy (KFD) nie dostanie rocznie aż 1,2 mld zł, a to z kolei poważnie uszczupli pulę kasy na szybkie trasy. Samorządowcy zaprotestowali — chcieli, żeby mieszkańcy jeździli za darmo. Udało się osiągnąć kompromis. Obwodnice Łodzi, Warszawy, Katowic, Krakowa i Wrocławia —czyli te już zbudowane i te, które dopiero mają powstać — będą darmowe dla kierowców aut osobowych poruszających się w ruchu lokalnym, a płatne dla tranzytu. KFD straci na tym rocznie około 118 mln zł, czyli — jak liczy ministerstwo — 2,88 mld zł w ciągu 25 lat. Tylko skąd wiadomo, o ile uszczuplony będzie potencjalny dochód KFD, skoro wciąż nie ma rozporządzenia o stawkach, jakie mają płacić kierowcy aut osobowych na autostradach?

— Mamy przecież szacunkową stawkę bazową, czyli około 20 gr/km — tłumaczy Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu.

Pytanie też, kto i jak sprawdzi, czy kierowca jest mieszkańcem miasta i porusza się w ruchu lokalnym, czy w tranzycie?

— Jeśli będzie jechał autostradą i dojedzie do bramki przy wjeździe na węzeł, musi zapłacić, ale jeśli wjedzie na węzeł obwodnicowy między bramkami, płacić nie będzie — uważa Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu.

Tyle że jeśli będzie można wjechać na węzeł bez bramki, to i bez specjalnego rozporządzenia kierowcy nie będą płacić, bo po prostu nie będzie, gdzie i komu. A może po prostu mieszkańcy miast będą na bramkach pokazywać dowód…?

Samorządowcy w syl- westra nie skomentowali sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane