Obywatelska postawa Balladyny

Teat
opublikowano: 23-06-2006, 00:00

Reguła jest prosta: sezon, w którym wrocławski Teatr Współczesny organizuje festiwal „Dialog”, dla macierzystego teatru jest sezonem gorszym...

A że „Dialog” odbywa się co dwa lata, więc co dwa lata bieżący repertuar trzeba łatać zwykłymi produkcyjniakami. Jednak i wśród nich zdarzają się ciekawe i ważne przedstawienia. Czy takim stanie się „Balladyna” Słowackiego w reżyserii Krystyny Meissner?

Z dramatów Juliusza Słowackiego to bodaj najczęściej wystawiana sztuka. Znana widowni ze szkoły, pozwala na wiele zrozumiałych dla niej eksperymentów i zabiegów inscenizacyjnych. Reżyserka zdecydowała się na wprowadzenie motywu „teatru w teatrze” (postaci są odgrywane przez grupę „zwykłych Polaków”), by uwydatnić humor sytuacyjny, który często w wystawieniach Słowackiego bywa zatracany. Muzyka w jazzowych aranżacjach Piotra Dziubka będzie wykonywana na żywo, co ma podkreślić żywioł improwizacji i aktorskiej zabawy. Uwspółcześniona scenografia Mirka Kaczmarka ma pokazać bolącą aktualność dramatu.

Czy przy tym wszystkim „Balladyna” rzeczywiście okaże się tekstem przejmującym i uniwersalnym? Historia zwykłej wiejskiej dziewczyny, która nie zawaha się dokonać zbrodni, by osiągnąć zamierzony cel, była w zamierzeniu autora próbą napisania polskiej wersji dramatu szekspirowskiego. Z całą gamą ludzkich postaw, przywar i wzniosłych ideałów. Teatr zapowiada, że najnowsza teatralna wersja „Balladyny” będzie miarą naszych współczesnych „obywatelskich postaw”. Ciekawe...

Wrocławski Teatr Współczesny, spektakle 25 VI, godz. 19.15,

bilety: 071-358-89-22,

[email protected]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane