OC działalności firmy – niedoceniane i niezbędne

Kamil Bara
24-10-2011, 00:00

Ubezpieczenia MSP

Ubezpieczając firmę, przedsiębiorca najczęściej pamięta o takich elementach jak ochrona majątku czy floty pojazdów. Zaledwie jednak co drugi szef małej i średniej firmy — jak wynika z badań Ergo Hestii — pamięta o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

Dziś firmy wchodzą w relacje z wymagającymi, świadomymi swych praw klientami i kontrahentami, którzy — gdy poniosą szkodę w wyniku działania firmy — są gotowi na dochodzenie swych praw przed sądem. Tutaj właśnie chronić może ubezpieczenie odpowiedzialnościcywilnej: niezbędne, choć często niedoceniane.

Ubezpieczenie OC działa w przypadku, gdy np. nasi pracownicy podczas malowaniabudynku zachlapią farbą samochody stojące obok, a właściciele tych aut zażądają ponownego polakierowania ich; gdy z maszyny naszej firmy wycieknie substancja niebezpieczna dla środowiska — i mieszkańcy okolic będą domagać się odszkodowania za zniszczone mienie i utratę zdrowia. Wreszcie — gdy okaże się, że nasza usługa lub produkt wyrządziły klientowi szkodę. Tutaj klasyczny przykład to garnitur zniszczony w pralni.

Ubezpieczenie OC pomaga też firmie, która wpadła w kłopoty, gdy w wyniku użytkowania jej produktu klient doznał uszczerbku na zdrowiu — np. zatruł się. Wówczas, gdy będzie dochodził zwrotu kosztów wynikłych z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, a nawet renty czy zażąda wynagrodzenia utraconych korzyści — polisa sprawia, że firma nie musi się martwić o milionowe odszkodowanie.

Wybierając polisę OC w przypadku firmy, warto pamiętać o trzech elementach.

Po pierwsze, o jej zakresie. Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb firmy przez odpowiednie zapisy umowy. Jeśli jestem producentem — muszę mieć ubezpieczoną OC za produkt, jeśli używam substancji niebezpiecznych dla środowiska, warto rozszerzyć ochronę o takie ryzyko. Jako pracodawca powinienem zadbać o rozszerzenie o klauzulę szkód wyrządzonych pracownikom.

Po drugie, o sumie gwarancyjnej. Nie warto oszczędzać: wykupienie standardowej polisy na niską sumę , dla 100-osobowego zakładu produkcyjnego, tworzy tylko wrażenie ubezpieczenia. Warto się zastanowić, jak wysokie mogą być roszczenia wywołane naszą działalnością — i do ich potencjalnej wysokości dostosować wartość sumy.

Po trzecie, o tym, że można oczywiście wykupić OC osobno, ale małym i średnim firmom może się bardziej opłacać zakup OC w pakiecie ubezpieczeń. Wówczas ochrona jest tańsza — i właśnie o taki pakiet ubezpieczeniowy warto pytać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Bara

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / OC działalności firmy – niedoceniane i niezbędne