Ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa — na co banki zwracają szczególną uwagę

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 12-04-2013, 00:00

Podstawowym kryterium, wynikającym z prawa bankowego, jest oczywiście ocena zdolności kredytowej.

Nie jest to jednorazowa analiza, lecz proces powtarzany podczas całego okresu kredytowania. Dlatego dla banku istotne są nie tylko twarde dane finansowe, ale też wiarygodność, punktualność i solidność dostarczanej informacji.

Podczas weryfikacji brane są pod uwagę aktualna i planowana kondycja finansowa firmy oraz skuteczność podejmowanych przez nią przedsięwzięć.

Na ocenę tą składa się szacowana wartość majątku trwałego i obrotowego firmy oraz finansującego go kapitału (własnego i obcego), jak również rentowność, płynność finansowa, czy struktura kapitałowo-majątkowa. Przy ocenie przedsiębiorstw, które sporządzają rachunek przepływów pieniężnych, wykonywana jest również analiza z wykorzystaniem wyników cash flow.

Na tej podstawie tworzona jest prognoza przepływów pieniężnych i oceniana przyszła zdolność kredytowa do obsługi zaciągniętego zadłużenia. W Getin Banku patrzymy na dane Klienta całościowo, maksymalizując szanse na pozyskanie kredytu i szukając najlepszych dla niego rozwiązań.

AGNIESZKA WIKLIK

Dyrektor Departament Sprzedaży SME i Klienta Korporacyjnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu