Ochota jest, odwagi brak

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 12-04-2013, 00:00

Od kilku dni na europejskich parkietach widać poprawę nastrojów, a miejscami także bardziej dynamiczne zwyżki.

Do zmiany tendencji potrzebna jest jednak wiara w trwałość dobrych perspektyw. Tej jednak trochę brakuje, a amerykański przykład także nie wszystkich przekonuje.

Początek czwartkowej sesji przyniósł kontynuację trwających od kilku dni mozolnych prób poprawy sytuacji na GPW. Tym razem tendencja ta objęła także rynek małych i średnich spółek.WIG20 na otwarciu zyskiwał 0,5 proc., WIG rósł o 0,5 proc., a mWIG40 i sWIG80 zwyżkowały po 0,1 proc. W ciągu dwóch pierwszych godzin handlu byki zwiększały dorobek, dotyczyło to jednak głównie wskaźnika największych spółek. Dotarł on do 2390 pkt (+0,8 proc.). Po osiągnięciu tego poziomu nastąpiła kontra podaży. Nie była ona jednak zbyt groźna i odebrała jedynie około 10 pkt. Przez kilka następnych godzin indeks poruszał się w bok, przebywając w okolicach 2380 pkt.

Na głównych giełdach europejskich w pierwszych godzinach sytuacja była zróżnicowana. Początkowo indeksy w Paryżu i we Frankfurcie zniżkowały po 0,1-0,3 proc. Było to jedynie chwilowe odreagowanie środowych zwyżek, sięgających 2 proc. Po krótkiej zadyszce byki postanowiły iść za ciosem. Jeszcze przed południem oba wskaźniki rosły po 0,5-0,7 proc. Po niewielkim cofnięciu, w dalszej części sesji poruszały się nieco poniżej tych poziomów. Tym razem bardziej dynamicznie zachowywał się londyński FTSE, który po południu zyskiwał ponad 1 proc. Inwestorzy na parkietach naszego kontynentu najwyraźniej wstrzymywali się z decyzjami, czekając na informacje z amerykańskiego rynku pracy.

Reakcja na dane była ledwie zauważalna. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła z 388 do 346 tys., podczas gdy oczekiwano, że wyniesie ona 365 tys. Prawdopodobnie w najbliższym czasie lepsze informacje, dotyczące rynku pracy, będą powodować wzrost oczekiwań na ograniczenie programu skupowania obligacji. Na zamknięciu sesji WIG20 wzrósł o 1,6 proc., do 2409 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy