Ochrona zdrowia na wolnym rynku

Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny „Pulsu Medycyny”
29-12-2015, 22:00

Lista największych szpitali w Polsce przygotowana przez miesięcznik „Puls Medycyny” obejmuje 400 placówek osiągających największe przychody w ostatnim roku rozrachunkowym.

Opracowano ją na podstawie sprawozdań finansowych, ankiet wypełnianych przez szpitale oraz danych uzyskanych od organów założycielskich lub właścicielskich. W porównaniu z ubiegłym rokiem lista wydłużyła się z 300 do 400 szpitali, jedna trzecia spośród nich znalazła się w naszym zestawieniu po raz pierwszy. W „Pulsie Biznesu” publikujemy listę pierwszych stu placówek. Pełne zestawienie jest dostępne na stronie www.pulsmedycyny.pl.

W porównaniu z poprzednią edycją zmienił się lider zestawienia. Największe przychody w 2014 roku zanotował Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Poprzedni numer jeden — Uniwersyteckie Centrum Kliniczne GUMed spadło na trzecie miejsce. Ponad połowa, czyli 216 placówek, które znalazły się na liście, wykazało dodatni wynik finansowy, natomiast 149 szpitali poniosło w ostatnim roku rozrachunkowym straty.

Według raportu firmy Magellan, szpitale, realizując procedury zakontraktowane z NFZ, nie są w stanie osiągnąć progu rentowności.Średnia rentowność procedur szpitalnych utrzymuje się w ostatnim okresie na poziomie około minus 4 proc. Najlepsze wyniki finansowe wykazują in gremio szpitale kliniczne, natomiast w najgorszej sytuacji pod względem ponoszonych strat znajdują się wciąż szpitale miejskie. Raport Naczelnej Izby Kontroli wykazał, że zmiany własności nie poprawiają struktury kosztów ani przychodów szpitali, natomiast podstawową metodą oszczędności jest nadal przenoszenie pracowników na umowy cywilnoprawne zamiast etatów.

Zobowiązania publicznych szpitali, po czasowej poprawie w 2013 roku, znowu zaczęły rosnąć. Wiele z nich korzysta z taniego pieniądza na rynku finansowym i dąży do restrukturyzacji zobowiązań, tak aby miały dłuższy termin zapadalności. Nowy rząd zapowiada reformy w systemie opieki zdrowotnej. Zwłaszcza sugestia wprowadzenia zasady non profit oraz zatrzymanie prywatyzacji może wpłynąć na funkcjonowanie szpitali. Z drugiej strony wciąż postępuje rozwój prywatnych ośrodków oraz sieci szpitali, z których największe posiadają już dziesięć i więcej jednostek. Dlatego 2016 może być rokiem dużych zmian na tym rynku.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Jakubiak, redaktor naczelny „Pulsu Medycyny”

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Ochrona zdrowia na wolnym rynku