Ochrony inwestorów nigdy za wiele

Materiał Partnera: Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych
opublikowano: 11-10-2013, 00:00

Inwestorzy giełdowi są coraz lepiej zorganizowani i coraz chętniej się zrzeszają. To zachęta do merytorycznej dyskusji na temat działania rynku

Inwestorzy giełdowi są coraz lepiej zorganizowani i coraz chętniej się zrzeszają. Powstawanie takich organizacji przyczynia się nie tylko do skuteczniejszej ochrony inwestorów, ale również do wartościowej i merytorycznej dyskusji na temat działania rynku.

Do istniejącego już wcześniej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych dołączyło niedawno Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych (SIG).

Nowa organizacja ma w planach m.in. prowadzenie szkoleń, wydawanie analiz dla najciekawszych spółek giełdowych oraz zwiększenie udziału drobnych akcjonariuszy we władzach spółek. Wiceprezes nowego stowarzyszenia — Damian Patrowicz, zapowiada również krucjatę przeciwko insider tradingowi, który jego zdaniem jest zjawiskiem w Polsce nagminnym. Ponadto SIG opowiada się za likwidacją OFE (lub zniesieniem przymusowej przynależności do nich). Decyzje inwestycyjne podejmowane przez ich zarządy okazały się bowiem w wielu wypadkach nietrafione. Ponadto brak przymusu może przyczynić się do zwiększenia liczby chętnych do samodzielnego inwestowania na GPW.

Obecnie stowarzyszenie angażuje się w dyskusję na temat tzw. spółek groszowych. Prezentuje pogląd będący w opozycji do obecnych pomysłów (m.in. wykluczenie z obrotu). W tej kwestii, wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych oraz GPW, SIG chce wypracować jak najlepsze rozwiązania.

Druga, starsza z organizacji inwestorskich, SII, również nie zasypia gruszek w popiele i może się pochwalić sukcesami w obronie inwestorów. Ich interwencja przyczyniła się do ukarania przez KNF w zeszłym miesiącu spółki Rovese. Prowadzące nieprzejrzystą politykę informacyjną wobec inwestorów Rovese dostało 350 tys. zł kary. Teraz SII zadaje PSW Capital kłopotliwe pytania o kontrowersyjną emisję akcji serii Ł. I bardzo dobrze. Ochrony inwestorów nigdy za wiele, a im więcej organizacji i różnych punktów widzenia na ważne dla rynku tematy, tym lepiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera: Stowarzyszenie Inwestorów Giełdowych

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu