Oczekiwaliśmy więcej

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 04-12-2017, 22:00

RADA DIALOGU SPOŁECZNEGO

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego (RDS), chociaż są one niewystarczające — oczekiwaliśmy odważniejszych. Ważną propozycją pozytywną jest przyznanie RDS prawa do występowania do ministra właściwego ds. finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej w przypadku niejednolitego stosowania prawa podatkowego. Dobrym rozwiązaniem organizacyjnym będzie przyjmowanie uchwał strony społecznej RDS w głosowaniu korespondencyjnym, co przyczyni się do sprawniejszego przekazywania ich stronie rządowej.

W projekcie nie znalazło się jednak kilka ważnych kwestii. Chodzi nam o wzmocnienie kompetencji RDS w zakresie wysłuchania publicznego, gdyż obecna ustawa i rozporządzenie nie definiuje jego terminu i miejsca. Wnioskujemy także o możliwość udziału w pracach RDS, z głosem doradczym, przedstawicieli samorządu terytorialnego jako ważnego partnera, a zarazem pracodawcy. Postulujemy również ustawowe rozstrzygnięcie finansowania z budżetu wydatków ponoszonych przez reprezentatywne organizacje pracodawców i pracowników na ich afiliację oraz udział w pracach eksperckich na poziomie europejskim. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane