Czytasz dzięki

Oczekiwania były zbyt wysokie

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 10-11-2006, 00:00

BZ WBK miał w trzecim kwartale wyniki gorsze, niż oczekiwali analitycy. Rynek dał mu to odczuć od razu — kurs spadł.

Skonsolidowany zysk netto grupy BZ WBK za trzy kwartały tego roku wyniósł 593 mln zł. To o 44 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W samym trzecim kwartale grupa zarobiła na czysto 169,5 mln zł, to z kolei niemal o 20 mln zł mniej niż oczekiwali analitycy. Bank wypracował również niższy od oczekiwań wynik z prowizji.

Nic się nie stało

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Kurs akcji BZ WBK spadł o 2,4 proc. — do 206,90 zł.

— BZ WBK w III kwartale faktycznie zarobił mniej niż oczekiwano, ale wpływ na to miały m.in. niższe dochody prowizyjne. Biorąc jednak pod uwagę wysokie przyrosty wolumenów, spółka rozwija się bardzo dobrze — podkreśla Marcin Materna, analityk Millennium DM.

Wzrost kosztów w spółce tłumaczy przede wszystkim skokiem kosztów osobowych. Podkreśla, że gdyby nie spadek amortyzacji, jaką zaliczył bank, koszty byłyby jeszcze wyższe. Niemniej — patrząc na dziewięć miesięcy — zarówno wynik z tytułu odsetek, jak i z prowizji był zdecydowanie wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z odsetek wyniósł 752 mln zł i przyrósł o 13 proc., a z prowizji zwiększył się o 48 proc. —do 729 mln zł.

Arka do przodu

W grupie rosły przede wszystkim oszczędności klientów, które przez rok zwiększyły się o 42 proc. —do 39 mld zł. Spora część trafiła do funduszu inwestycyjnego Arka, który w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotował 166-procentowy wzrost. Do końca września klienci ulokowali w nim 13,9 mld zł. Dzięki temu z udziałem przekraczającym 16 proc. Arka jest drugim na rynku TFI. Na pozycji lidera nadal nieprzerwanie jest Pioneer z grupy Pekao.

Nieco wolniej, bo o 21 proc., wzrósł przez rok cały portfel kredytowy — do 16,7 mld zł. Najszybciej rósł portfel detaliczny. Kredyty gotówkowe, na których rozwój w tym roku bardzo silnie postawił bank, zwiększyły się aż o 70 proc. Hipoteczne zanotowały natomiast 30- -procentowy przyrost, czyli zbliżony do wzrostu rynku. Ale — jak podkreśla zarząd — menedżment najbardziej dumny jest ze wzrostu kredytów przedsiębiorstw, które zwiększyły się o 20 proc. Ma to być dobra prognoza na kolejne kwartały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane