Oczekiwania inflacyjne w USA najniższe od 11 miesięcy

opublikowano: 12-09-2022, 17:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fed w Nowym Jorku poinformował o dalszym spadku oczekiwań inflacyjnych konsumentów w sierpniu, do czego przyczyniła się taniejąca benzyna, donosi Reuters.

W sierpniu konsumenci oczekiwali 5,75 proc. inflacji w perspektywie 12 miesięcy. W lipcu było to 6,2 proc. Sierpniowy odczyt jest najniższy od października 2021 roku, podkreśla Fed z Nowego Jorku w comiesięcznym raporcie podsumowującym badania oczekiwań inflacyjnych. Pokazał on także, że konsumenci oczekują średniego wzrostu cen wynoszącego 2,8 proc. w okresie następnych trzech lat. W lipcu było to 3,2 proc. Sierpniowy odczyt jest najniższy od ostatnich miesięcy 2020 roku.

Reuters zwraca uwagę, że spadek oczekiwań inflacyjnych może oznaczać mniejszą presję na bank centralny, który obawiał się, że największy wzrost cen od 40 lat zmieni nastawienie konsumentów w sposób bardzo utrudniający walkę z inflacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane