Oczekiwania poszły w dół

DI
opublikowano: 19-06-2015, 00:00

Po posiedzeniu FOMC, w ramach którego odbywa się konferencja prasowa i są publikowane nowe projekcie makroekonomiczne Fedu, pojawia się także tzw. dot-chart lub dot-plot.

Jest to wykres kropkowy, gdzie każda z kropek jest zamieszczana przez jednego członka Komitetu Otwartego Rynku. Jedna oś obrazuje oczekiwany poziom stóp procentowych, a druga czas, w jakim ten poziom miałby zostać osiągnięty. W ten sposób każdy członek FOMC wyraża swój pogląd na temat poziomu stóp w przyszłości i na jego podstawie powstaje cała ścieżka dotycząca oczekiwanego poziomu kosztu pieniądza w przyszłości.

Fed cały czas zaniża własne oczekiwania wobec tempa podwyżek w USA. Tematem nr 1 powinien być ten dotyczącytempa przyszłych podwyżek, a nie tego, kiedy pierwsza z nich nastąpi. W grudniu oczekiwania te były wygórowane, w marcu spadły, a w czerwcu obniżyły się kolejny raz.

Obecnie mediana oczekiwań na 2015 r. wynosi 0,625 przy takiej samej wartości w marcu oraz 1,125 w grudniu.

Natomiast na 2016 r. oczekiwania spadały kolejno z 2,5 w grudniu do 1,875 w marcu i 1,625 w czerwcu. Na 2017 r. obowiązuje taka sama tendencja. Jeszcze w grudniu mediana oczekiwań członków FOMC wynosiła 3,625 i spadała do 3,125 w marcu, a obecnie wynosi 2,875 proc.

Po wtorkowej konferencji i opublikowanych projekcjach makroekonomicznych bank inwestycyjny Goldman Sachs zdecydował się na przesunięcieprognoz dotyczących terminu rozpoczęcia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych z września na grudzień. Jednakże jeżeli w najbliższych miesiącach obserwowany będzie wyraźny wzrost inflacji, a sytuacja związana z Grecją się uspokoi, to wrześniowy termin jest całkiem prawdopodobny.

M.in. w efekcie tych zmian dolar stracił na wartości, a jego indeks szedł w dół o 0,4 proc. Para EUR/USD przekroczyła tym samym poziom 1,14 (stało się to po raz pierwszy od 18 maja) i zwyżkowała o 0,5 proc. Złoty dzięki temu jest również silniejszy względem dolara, którego kurs spadł do 3,65 zł. Odłożony w czasie wzrost kosztu pieniądza to także dobra informacja dla byków na amerykańskiej giełdzie. © Ⓟ

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane