Oczekiwanie na cięcie stóp napędza popyt

Marek Druś
opublikowano: 30-01-2008, 00:00

Europejskie giełdy poszły we wtorek w ślad amerykańskich. Popyt na akcje wzrósł, bo inwestorzy wierzyli, że amerykański Fed już w środę dokona kolejnej, dużej obniżki stóp procentowych. Ponad 4-procentowy wzrost indeksu spółek surowcowych wskazuje, że część inwestorów wierzy, iż dzięki kolejnym cięciom stóp amerykańska gospodarka uniknie recesji, a globalna — spowolnienia tempa wzrostu. Optymizm rozlał się szeroko po wiadomości o znacznie wyższych, niż się spodziewano, zamówieniach na dobra trwałe w USA.

Krótko przed wtorkową sesją w USA indeksy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie rosły o blisko 1,5 proc. W górę szły wszystkie 18 indeksy branżowe. Drożały blue chipy, m.in. Siemens, MAN i UBS. Rosły też notowania Societe Generale po informacji, że osłabiony stratą bank może być celem przejęcia. Sesja w USA zaczęła się wzrostami. Pomogły dobre wyniki koncernu farmaceutycznego Eli Lilly. Rozczarował za to American Express.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane