Oczekiwanie na Fed studziło zapędy inwestorów w USA

opublikowano: 29-01-2007, 22:05

Podobnie jak to miało miejsce w Europie, poniedziałkowy handel na amerykańskich giełdach zdominowały spekulacje odnośnie fuzji i przejęć.

Podobnie jak to miało miejsce w Europie, poniedziałkowy handel na amerykańskich giełdach zdominowały spekulacje odnośnie fuzji i przejęć.

Jednak przed większym zaangażowaniem w rynek akcji powstrzymywały inwestorów obawy związane z rozpoczynającym się we wtorek, dwudniowym posiedzeniem FOMC w sprawie stóp procentowych. Komitet Otwartego Rynku prezentuje ostatnio coraz bardziej „jastrzębią” postawę, i powodem do ewentualnej radości będzie już nawet tylko to, że w środę pozostawi cenę długi na nie zmienionym poziomie. O szybkim poluzowaniu polityki monetarnej raczej można zapomnieć.

Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się papiery dwóch potentatów rynku technologicznego, Intela i IBM. W trakcie weekendu obie spółki poinformowały, że pracują nad nowymi materiałami pozwalającymi wyprodukować szybsze i mniejsze chipy.

Dzięki dobrym wynikom Canona, w górę szły notowania Hewlett-Packard. Analitycy UBS, biorąc pod uwagę rezultaty japońskiego konkurenta, podnieśli prognozy dla działu drukarek HP.

Drożały papiery First Republic Bank. Na przejęcie tej instytucji zdecydował się Merrill Lynch, co kosztować go będzie blisko 2 mld USD. Pod kreską toczył się natomiast handel walorami największej instytucji finansowej na świecie Citigroup. Za ponad 1 mld USD przejmie ona internetowy bank Egg należący do brytyjskiego ubezpieczyciela Prudential.

W dobrych nastrojach kończyli sesję posiadacze akcji koncern farmaceutyczny Bristol-Myers. Jak donoszą media, w ciągu kilku tygodni może dojść do fuzji z Sanofi-Aventis. W jej efekcie powstałaby największa firma produkująca leki na świecie. Duże zainteresowanie graczy towarzyszyło wymianie walorów Microsoft, choć kurs przez większą cześć sesji spadał. Gigant z Redmond zamierza we wtorek oficjalnie wprowadzić na rynek nowy system operacyjny Vista.

W końcówce sesji doszło do znaczącego osłabienia wcześniejszego wzrostowego trendu. Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał jedynie 0,03 proc. Zdecydowanie lepiej było na rynku technologicznym gdzie Nasdaq zwyżkował o 0,23 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane