Oczekiwanie na korektę osłabiło rynki akcji

Marek Druś
opublikowano: 13-08-2008, 00:00

Na europejskich giełdach pogorszyły się nastroje. Zdecydowało o tym oczekiwanie na korektę ostatnich wzrostów w Europie i USA. Wzmogło się ono po tym, jak ropa zaczęła drożeć, a dolar tanieć.

Z 18 indeksów branżowych na półmetku wtorkowej sesji spadało 10. Najwięcej, ponad 2 proc., tracił indeks spółek górniczych po spadku cen złota, srebra i platyny. Najmocniej szedł w górę indeks branży motoryzacyjnej — o 1,5 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 tracił 0,4 proc. Od trzyletniego minimum, zanotowanego 15 lipca, indeks wzrósł już o 10 proc. Część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków po ostatnim, udanym okresie na rynkach akcji. Sesje w USA rozpoczęły się spadkami indeksów. Dow Jones oddawał część z 350 pkt zysku z ostatnich trzech sesji. Na początku sesji wyraźnie taniał JPMorgan Chase. Bank ujawnił, że w obecnym kwartale odpisze z wartości aktywów 1,5 mld USD. W dół poszedł kurs Morgan Stanley. Bank zdecydował się odkupić od klientów indywidualnych papiery klasy ARS warte 4,5 mld USD.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Surowce , USA , Bank , Rynek , PO