Oczyszczanie Polskiej Miedzi

Ewa Szczecińska
opublikowano: 17-07-2006, 00:00

Miotła w KGHM ponownie pójdzie w ruch, bo w spółce nadal pracują ludzie, którzy wzbogacili się na... wynalazkach.

Oczyszczanie KGHM ułatwią uchwalone przez zarząd i zatwierdzone przez radę nadzorczą zmiany w regulaminie wypłat dla wynalazców. Firma już nie zapłaci za wynalazek zgodnie z uznaniem, ale najwyżej równowartość 485 średnich krajowych pensji. Koniec z przedłużaniem wypłat za nowe rozwiązania. Staną się one własnością KGHM i będą opłacane najwyżej przez dwa lata.

Rada nadzorcza, która obradowała w piątek, otrzymała od Józefa Czyczerskiego, szefa speckomisji do zbadania tej sprawy, listy nieuczciwych wynalazców. Na pierwszej są nazwiska 44 osób, m.in. byłych dyrektorów i członków zarządu, którzy na racjonalizacji zarobili ponad milion złotych, jeden z dyrektorów 10 mln zł, a niektórzy eksprezesi po 5 i 6 mln zł. Drugi spis zgromadził 200 wynalazców, którzy zainkasowali po 100 tys. zł. Krzysztof Skóra, prezes KGHM, nie ujawni ich nazwisk. Zaapelował jednak, że jeśli czują się skrzywdzeni i uważają, że zasłużyli na te gigantyczne wpłaty, niech sami się ujawnią.

Niewykluczone, że prezes koncernu będzie zmuszony do zawierania ugód z niektórymi racjonalizatorami. Zaplanowane na najbliższe lata inwestycje są obciążone ich wnioskami, jak np. budowa pieca zawiesinowego w Głogowie. W razie ruszenia prac pieniądze popłynęłyby na konta kilkunastu osób. Dlatego zarząd teraz inwestuje w projekt Głęboki Głogów. Biznesplan zakłada eksploatacje tego dużego złoża do 2035 r. Firma zainwestuje w przedsięwzięcie 1,35 mld zł. Zakładany zysk to 8,8 mld zł. Dlatego prezes Skóra uważa, że wycofanie się z Konga jest uzasadnione — tamtejsze niewielkie złoże nie jest warte zachodu.

— KGHM zainwestował tam już 170 mln zł. Kontynuowanie obecności pochłonęłoby od 23 do 30 mln USD. Sprzedajemy to złoże, ale nie potrafię oszacować ile pieniędzy uda nam się odzyskać — mówi Krzysztof Skóra.

Gorący okres w KGHM zapowiada kampania, która poprzedzi wybory reprezentanta załogi w zarządzie. Głosowanie odbędzie się 18 i 19 października. Poprawki zatwierdzone przez radę uniemożliwią m.in. start w wyborach członkom zarządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy