Od 1 stycznia gminy dostaną pieniądze z budżetu na dożywianie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-12-2005, 10:28

Od 1 stycznia 2006 roku gminy będą mogły otrzymywać z budżetu pieniądze na dofinansowywanie programu dożywiania dzieci, młodzieży, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Od 1 stycznia 2006 roku gminy będą mogły otrzymywać z budżetu pieniądze na dofinansowywanie programu dożywiania dzieci, młodzieży, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do ustawy o pomocy państwa w dożywianiu, która przewiduje, że wejdzie ona w życie z dniem 31 grudnia 2005 r.

W ustawie zapisano, że środki na realizację programu w latach 2006-2009 wyniosą 2,9 mld zł; przy czym środki budżetowe w tym okresie nie mogą być niższe niż 2 mld zł (500 mln zł rocznie). Za okres dożywiania przyjęto 240 dni w roku.

W kasie państwa na program dożywiania zagwarantowano 500 mln zł. Całkowity koszt realizacji programu w roku 2006 oszacowano na ponad 831 mln zł. Ponad 300 mln zł ma pochodzić z budżetów samorządów gminnych (40 proc. wkładu własnego gmin).

Gminy mają otrzymać dotację na zakup żywności, dofinansowywanie stołówek szkolnych, jak i na organizowanie nowych punktów pomocy (np. w przedszkolach, żłobkach, stołówkach organizacji charytatywnych itp.), a także na organizowanie transportu na dowóz posiłków do domów osób starszych, chorych, czy niepełnosprawnych.

Z szacunków rządu wynika, że programem dożywiania ma zostać objętych około 1,5 mln osób rocznie.

Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana osobom, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 150 proc. kryterium dochodowego z ustawy o pomocy społecznej - czyli 474 zł na osobę w rodzinach wieloosobowych i 691 zł na osobę w przypadku osób samotnych.     

Jednocześnie ustawa umożliwia gminom organizującym pomoc społeczną podwyższanie kryterium dochodowego gospodarstw domowych umożliwiające im dostęp do posiłków, co może powiększyć krąg uprawnionych do pomocy.

Ustawa ustala też wkład własny gmin w realizację projektu dożywiania na poziomie 40 proc. kosztów, a w szczególnie uzasadnionych przez gminy przypadkach na poziomie 20 proc.

Propozycjom niektórych posłów i senatorów o zmniejszeniu tego wkładu od początku przeciwne było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort podkreślał, że jest to zadanie własne gmin, a ich udział w dotychczasowych programach dożywiania ustalany był na poziomie 50 proc. kosztów. Poprawki obniżające wkład gmin przepadały w kolejnych głosowaniach. 

Do tej pory dożywianie organizowane było w ramach jednorazowych programów rządu. W 2005 roku na dożywianie przeznaczono około 250 mln zł; w 2004 roku zaledwie 60 mln zł.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane