Od 15 kwietnia niższa opłata za wydanie karty pojazdu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 13:09

Od 15 kwietnia opłata za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy, ma zostać obniżona z 500 zł do 75 zł -dowiedziała się PAP w piątek w ministerstwie transportu i budownictwa.

Od 15 kwietnia opłata za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy, ma zostać obniżona z 500 zł do 75 zł -dowiedziała się PAP w piątek w ministerstwie transportu i budownictwa.

    Obniżka opłaty jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 stycznia tego roku. Trybunał orzekł wówczas, że przepis określający na 500 zł wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy jest niezgodny z konstytucją i prawem o ruchu drogowym.

    Wniosek o zbadanie przepisu rozporządzenia ministra infrastruktury złożył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.

    Jak zauważył przewodniczący składu sędziowskiego Trybunału, podając motywy tego rozstrzygnięcia, opłata ta nie jest związana z kosztami produkcji i dystrybucji karty.

    Ministerstwo Infrastruktury powiększyło opłatę, uzasadniając swe działanie chęcią zapewnienia środków na usuwanie i zagospodarowanie porzuconych pojazdów oraz wykonywanie innych zadań nałożonych na powiaty. Trybunał uznał, że jest to nałożenie nowej daniny publicznej w drodze rozporządzenia, z przekroczeniem granic określonych w ustawie.

    Trybunał wskazał, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym mówi się, iż w rozporządzeniu należy uwzględnić m.in. wysokość kosztów związanych z drukiem i dystrybucją kart pojazdów. Rzeczywiste koszty druku i dystrybucji karty pojazdu są znacznie niższe od stosowanej opłaty.

    Jak poinformowało w piątek ministerstwo transportu i budownictwa, opłata ta będzie pobierana przez starostę za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane