Od 2006 r. UOKiK będzie przewodził pracom ICPEN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 14:40

Od przyszłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie przewodził pracom Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN).

Od przyszłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie przewodził pracom Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów (ICPEN).

ICPEN to powstała w 1992 roku organizacja o zasięgu światowym, której celem jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwych praktyk marketingowych o wymiarze międzynarodowym oraz wzmocnienie i poprawa egzekucji przepisów chroniących prawa słabszych uczestników rynku.

Obecnie w skład ICPEN wchodzą instytucje zajmujące się ochroną konsumentów z 33 krajów całego świata.

Jak poinformował UOKiK w komunikacie, przekazanym PAP w czwartek, kandydatura Polski do objęcia prezydencji w ICPEN została przyjęta jednomyślnie. "Już od 9 listopada UOKiK wchodzi w skład tzw. Trojki, tworzonej przez prezydencje obecną (Koreę), poprzednią (Anglię) i przyszłą, czyli Polskę. Trojka jest w ramach ICPEN ciałem decyzyjnym. Na następne spotkanie 26-28 marca 2006 roku opracuje założenia strategii długookresowej dla organizacji" - napisano w komunikacie.

Według UOKiK, istotnym zadaniem prezydencji polskiej będzie zaktywizowanie państw Europy Środkowo-Wschodniej. "Przedstawiciele UOKiK zgłosili ponadto postulat systematycznego gromadzenia wiedzy o konsumentach. Tak uzyskana diagnoza powinna stanowić podstawę do intensywnych kampanii informacyjnych i długofalowych programów edukacyjnych" - poinformował Urząd.

Jak zaznaczono w komunikacie, już dziś konsumenci, którzy są przekonani, że padli ofiarą nieuczciwych praktyk w internecie, mogą zarejestrować swoją skargę na stronie internetowej www.econsumer.gov, która stanowi ogólnoświatowy mechanizm składania skarg do ICPEN za pośrednictwem internetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Od 2006 r. UOKiK będzie przewodził pracom ICPEN