Od 2007 r. pomoc inwestycyjna gmin według zasad KE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2006, 16:11

Gminy będą mogły udzielać pomocy inwestorom na nowych zasadach, które określi rozporządzenie Komisji Europejskiej (KE). Rozporządzenie ma być przyjęte przez KE w październiku i będzie obowiązywać po 1 stycznia 2007 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Zbigniew Dynak.

Gminy będą mogły udzielać pomocy inwestorom na nowych zasadach, które określi rozporządzenie Komisji Europejskiej (KE). Rozporządzenie ma być przyjęte przez KE w październiku i będzie obowiązywać po 1 stycznia 2007 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Zbigniew Dynak.

Dynak wyjaśnił, że polityka Unii w tym zakresie polega na decentralizacji decyzji. Chodzi o to, żeby urzędnicy w Brukseli jak najmniej decydowali o szczegółowych formach pomocy inwestorom, a jak najwięcej mieli do powiedzenia w tej sprawie urzędnicy w państwach członkowskich.

"Przyjęte przez KE rozporządzenie będzie podstawą do wydania przez polski rząd przepisów dotyczących warunków udzielenia regionalnej pomocy inwestycyjnej w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości" - powiedział Dynak. Jak wyjaśnił, projekt rozporządzenia KE jest przedmiotem konsultacji z państwami członkowskimi i jego żadne szczegółowe rozwiązania nie są jeszcze znane.

W Sejmie posłowie wysłuchali - na wniosek PiS - informacji na temat możliwości udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wsparcie nowych inwestycji.

Andrzej Walkowiak (PiS) zastanawiał się podczas dyskusji, jakie przepisy będą obowiązywały po 1 stycznia 2007 r. Przypomniał, że rozporządzenie o szybkiej ścieżce udzielania pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości obowiązuje tylko do końca roku.

Od 24 sierpnia br. gminy nie muszą już zgłaszać faktu zwolnienia z podatku ani polskiemu Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów ani Komisji Europejskiej. Gminy mogą same określić okres, na który udzielą pomocy oraz procedurę ubiegania się o nią. "Jest to wzmocnienie samorządności i pozycji samorządów lokalnych" - uważa Walkowiak.

O udzielenie wsparcia na zasadach określonych w rozporządzeniu, przedsiębiorca ma prawo starać się do 31 grudnia br

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Od 2007 r. pomoc inwestycyjna gmin według zasad KE