Od 9 lipca nowe zasady identyfikacji i rejestracji owiec i kóz

Polska Agencja Prasowa SA
08-07-2005, 11:03

Od 9 lipca br. zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji kóz i owiec. Nowe przepisy dotyczyć będą jedynie zwierząt urodzonych po tej dacie - zwierzęta oznakowane według dotychczasowych zasad nie muszą być ponownie oznakowane - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

Od 9 lipca br. zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji kóz i owiec. Nowe przepisy dotyczyć będą jedynie zwierząt urodzonych po tej dacie - zwierzęta oznakowane według dotychczasowych zasad nie muszą być ponownie oznakowane - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Iwona Musiał.

    Oryginalne oznakowanie zachowują również zwierzęta pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej.

    Jak wyjaśniła Musiał, nowe przepisy nakazują, by zwierzęta urodzone po 9 lipca 2005 r. znakować dwoma identyfikatorami: - w przypadku owcy przeznaczonej do handlu na terenie UE - kolczykiem zakładanym na lewej małżowinie usznej oraz drugim kolczykiem o tym samym numerze identyfikacyjnym zakładanym na prawej małżowinie usznej,

- w przypadku owcy nie przeznaczonej do handlu - kolczykiem zakładanym na lewej małżowinie usznej oraz wytatuowaniem numeru identyfikacyjnego zwierzęcia gospodarskiego,

- w przypadku kóz - kolczykiem zakładanym na lewej małżowinie usznej oraz drugim kolczykiem zakładanym na prawej małżowinie usznej lub opaską umieszczoną na pęcinie.  Do tej pory oznakowanie owiec i kóz polegało na wytatuowaniu numeru identyfikacyjnego zwierzęcia gospodarskiego albo założeniu na lewą małżowinę uszną kolczyka lub duplikatu kolczyka z numerem identyfikacyjnym.

    Po 9 lipca 2005 r. posiadacz owiec i kóz będzie miał obowiązek oznakować zwierzęta i zgłosić je do rejestru w terminie do 30 dni od ich urodzenia. Dotychczas miał obowiązek zrobić to niezwłocznie, nie później jednak niż przed dniem opuszczenia przez zwierzę siedziby stada.

    Zmianie ulega termin zgłaszania w ARiMR wszystkich przemieszczeń zwierząt (sprzedaż, kupno, wywóz, przywóz) oraz takich zdarzeń jak padnięcie, ubój czy utylizacja zwłok owiec i kóz. Zgodnie z nowymi przepisami posiadacz będzie zobowiązany zrobić to w ciągu 7 dni. Do tej pory miał obowiązek zgłaszania tych zdarzeń w terminie 30 dni.

    Nowością jest też wprowadzenie dokumentu przewozowego dla owiec i kóz: po 9 lipca 2005 r. w przypadku przemieszczenia na terytorium Polski ma on towarzyszyć każdemu zwierzęciu. Dokument ten ma być przechowywany w gospodarstwie przeznaczenia przez minimum 3 lata i na każde żądanie przedstawiany właściwym władzom.

    Dokument przewozowy dla owiec i kóz musi zawierać: kod identyfikacyjny gospodarstwa, nazwisko i adres hodowcy, liczbę przewożonych zwierząt, kod identyfikacyjny gospodarstwa przeznaczenia lub następnego hodowcy bądź rzeźni, kod identyfikacyjny lub nazwę i lokalizację rzeźni, lub w przypadku spędu, miejsce przeznaczenia, dane dotyczące środków transportu i przewoźnika, w tym numer pozwolenia przewoźnika, datę wyjazdu oraz podpis hodowcy.

    Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie obowiązku sporządzania spisu owiec i kóz w stadzie co najmniej raz na 12 miesięcy.

    Podobnie jak do tej pory, po 9 lipca br. posiadacz owiec i kóz będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rejestracji odrębnie dla każdego stada owiec lub kóz. Po wejściu nowych przepisów, w księgach znajdą się jednak dodatkowe, bardziej szczegółowe informacje na temat stad.

    Dotychczasowe zasady identyfikacji i rejestracji owiec i kóz regulowała ustawa z 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nowe zasady określa Rozporządzenie Rady (WE) z 17 grudnia 2003 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz oraz znowelizowana ustawa z 6 maja 2005 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Od 9 lipca nowe zasady identyfikacji i rejestracji owiec i kóz