Od czwartku zmaleją odsetki od zaległości podatkowych

PAP
opublikowano: 06-02-2013, 13:47

Stawka odsetek od zaległości podatkowych i od zaległości w składkach ZUS zmaleje od 7 lutego do 12,5 proc. Od listopada jest to już czwarta obniżka odsetek, będąca skutkiem decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Zgodnie z ordynacją podatkową wynoszą one tyle, ile kwota wynikająca z zsumowania 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa kredytu lombardowego to jedna z podstawowych stóp NBP.

W środę RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Od czwartku stopa kredytu lombardowego będzie wynosić 5,25 proc. To oznacza, że stopa procentowa odsetek od zaległości podatkowych zmaleje do 12,5 proc. Obecnie wynosi 13 proc.

Niższe odsetki za zwłokę zapłacą też podatnicy, którzy sami zorientują się, że zapłacili zbyt mało podatku i skorygują deklarację, uzasadniając na piśmie przyczyny korekty, a także zapłacą zaległość w całości w ciągu siedmiu dni od jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej. Od czwartku obniżona stawka odsetek za zwłokę będzie wynosić 9,38 proc., a nie - jak dotychczas - 9,75 proc.

Ostatnia obniżka stawki odsetek - w ślad za zmianą stóp procentowych NBP - miała miejsce 9 stycznia. Jej skala była identyczna jak teraz, ponieważ wtedy również RPP zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu