Od dziś nowe zasady przekształcania prawa użytkowania wieczystego - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 08:13

"Gazeta Prawna" informuje, że od dzisiaj użytkownicy wieczyści nieruchomości państwowych i gminnych mogą żądać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności na nowych zasadach. Przekształcenia potrwają aż do końca 2012 r. Skorzystają na tym przede wszystkim wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

"Gazeta Prawna" informuje, że od dzisiaj użytkownicy wieczyści nieruchomości państwowych i gminnych mogą żądać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności na nowych zasadach. Przekształcenia potrwają aż do końca 2012 r. Skorzystają na tym przede wszystkim wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Możliwość zostania właścicielami stworzono użytkownikom wieczystym już trzeci raz. Z wnioskiem o przekształcenie będą mogły wystąpić osoby fizyczne, które są użytkownikami nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, garażami albo przeznaczonych pod garaże albo nieruchomości rolnych, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Zainteresowanie przekształceniami od początku było spore, przede wszystkim ze względów finansowych. Użytkownik płaci podatek od nieruchomości i opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Natomiast właściciel tylko podatek od nieruchomości. 

W dodatku użytkownik wieczysty ma znacznie słabsze prawo do nieruchomości niż właściciel, który włada nią bez żadnych ograniczeń czasowych i nikt nie może mu jej odebrać bez odszkodowania obliczonego na podstawie cen rynkowych.

Dlatego ostatnio grupa kandydatów na przyszłych właścicieli powiększyła się o użytkowników z obszarów zachodniej i północnej Polski. Uważają, że prawo użytkowania wieczystego nie chroni ich w sposób wystarczający przed roszczeniami byłych niemieckich właścicieli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane