Od dziś pieniądz będzie tańszy

JKW
opublikowano: 27-01-2009, 08:32

RPP nie spocznie na laurach. Na wtorkowym posiedzeniu pomoże gospodarce kolejnym zdecydowanym cięciem stóp.

Dobra wiadomość dla kredytobiorców zadłużonych w złotych: dziś stopy procentowe polecą mocno w dół — wynika z ankiety "PB". Ośmiu na dziesięciu pytanych przez nas analityków bankowych uważa, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na wtorkowym posiedzeniu zetnie stopy procentowe o 50 pkt baz. Główna stopa spadłaby więc z obecnych 5 proc. do 4,50 proc. Dwóch ekonomistów spodziewa się jeszcze ostrzejszego cięcia — o 75 pkt baz. do 4,25 proc.

Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to trzecie cięcie z kolei. W listopadzie RPP obcięła stopy o 25 pkt baz., w grudniu o kolejne 75. Analitycy są jednak przekonani, że na styczniowej obniżce się nie skończy. Sześciu z nich twierdzi, że do końca pierwszego półrocza 2009 r. główna stopa procentowa spadnie jeszcze do poziomu 3,50 proc. Są jednak i tacy ekonomiści, według których oprocentowanie obniży się nawet do 2,75 proc.

— Gospodarka ma coraz większe kłopoty, ale jest jeszcze co ratować. Rada w najbliższych miesiącach będzie więc dokonywała zdecydowanych cięć. Opóźnianie obniżek mogłoby tylko zaszkodzić aktywności gospodarczej, zwłaszcza że inflacja nie jest już zagrożeniem. Utrzymywanie stóp na wysokim poziomie mogłoby wręcz spowodować, że wskaźnik cen spadnie poniżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. A zbyt niska inflacja też nie jest w interesie rady — mówi Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Część analityków uważa, że RPP będzie cięła stopy też w drugiej połowie roku. Według ING, w grudniu 2009 r. główna stopa będzie wynosić 2,50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane