Od lipca za wydanie interpretacji podatkowej zapłacimy 75 zł

opublikowano: 09-06-2007, 11:31

Tylko do końca czerwca podatnicy mogą bezpłatnie uzyskać indywidualne interpretacje prawa podatkowego. Od 1 lipca 2007 r. za  wydanie interpretacji zapłacimy 75 zł - wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, które wejdą wówczas w życie.

Przepisy o wiążących interpretacjach obowiązują od 1 stycznia 2005 r. Podatnicy mogą otrzymać od urzędu skarbowego odpowiedź, jak zastosować przepisy podatkowe w ich indywidualnym przypadku.

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, urzędy skarbowe wydały dotychczas prawie 130 tys. interpretacji. W 2005 r. było to ponad 60 tys. interpretacji, a 2006 r. - 55 tys., a w I kwartale 2007 r. - ponad 12 tys.

Najwięcej interpretacji wydały urzędy podlegające Warszawskiej Izbie Skarbowej - łącznie 22,5 tys., urzędy podlegające izbie w Katowicach wydały ponad 15 tys. postanowień, we Wrocławiu było to 13 tys., w Krakowie 11,5 tys., w Łodzi - prawie 8 tys., w Zielonej Górze - 3,7 tys., a w Opolu - 3,1 tys.

Obecnie uzyskanie interpretacji jest bezpłatne. Do końca 2006 r. zainteresowani płacili 5 zł za znaczek opłaty skarbowej, jednak początku tego roku znaczki te straciły ważność.

Zgodnie z nowymi przepisami, od lipca interpretacje będzie wydawać Ministerstwo Finansów, zamiast urzędów skarbowych. Centralizacja ma ujednolicić wydawane postanowienia. MF będzie też zamieszczać na swoich stronach internetowych interpretacje w sprawach ogólnych.

Podatnicy będą mogli pytać nie tylko o interpretację już zaistniałej sytuacji, jak obecnie, ale także o planowane działania. Wniosek-pytanie będą mogły też złożyć podmioty dopiero planujące działalność na terenie Polski.

Tak jak obecnie, podatnik otrzyma interpretację w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku. Jeśli nie będzie się z nią zgadzał, może ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane