Od piątku konsultacje prezydenta ws. ustawy medialnej

PAP
opublikowano: 26-06-2009, 13:25

Od piątku prezydent Lech Kaczyński rozpoczyna konsultacje z szefami klubów parlamentarnych w sprawie ustawy medialnej. Według Kancelarii Prezydenta, Lech Kaczyński rozważa skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego lub jej zawetowanie.

Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na godz. 16 z szefem klubu PiS Przemysławem Gosiewskim - poinformowało PAP Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. W poniedziałek o godz. 11.30 prezydent spotka się z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim, zaś we wtorek o godz. 15 z szefem klubu PSL Stanisławem Żelichowskim. Termin spotkania z szefem klubu Lewicy jest jeszcze ustalany.

Chlebowski powiedział dziennikarzom, że nie ma złudzeń i nie spodziewa się, by prezydent podpisał tę ustawę, więc będzie namawiał go, żeby zrealizował swoją obietnicę sprzed kilku tygodni i skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

W czwartek szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki mówił dziennikarzom, że podpisanie ustawy medialnej przez prezydenta wydaje się najmniej prawdopodobne, natomiast pozostałe dwa warianty - weto lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego - są jak najbardziej możliwe.

Kownacki ocenił, że ustawa medialna "jest jawnie sprzeczna z konstytucją", w co najmniej dwóch miejscach. Jak przekonywał, po pierwsze chodzi o finansowanie, a raczej o brak finansowania ze środków publicznych misji mediów publicznych, a po drugie - "sprowadzenie roli KRRiT do poziomu doradztwa, wystawiania opinii, podczas gdy konstytucja ustanawia Krajową Radę jako organ decyzyjny, władczy".

Zdaniem Kownackiego, także weto do ustawy jest "w pełni uzasadnione" tym, że jej konsekwencją - jak ocenił - byłaby najprawdopodobniej "likwidacja mediów publicznych". Minister mówił, że wyglądałoby to pewnie w ten sposób, że to, co jest w mediach publicznych wartościowe - zostałoby sprywatyzowane, "czyli sprzedane albo rozdane, natomiast reszta by upadła".

"To są działania, których pan prezydent nie popiera. Pan prezydent uważa, że tak jak w innych państwach europejskich, należących do UE, tak i w Polsce media publiczne powinny istnieć i powinny swoją rolę spełniać" - powiedział minister.

W środę, wprowadzeniem przez Sejm najważniejszych poprawek Senatu, zakończyły się prace parlamentarne nad ustawą medialną. W obecnym kształcie ustawa nie określa ile pieniędzy media publiczne będą dostawały z budżetu państwa w zamian za zlikwidowany abonament rtv. Sejm zgodził się też na zobowiązanie mediów do wspierania wartości chrześcijańskich.(

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane