Od piątku nakaz recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 21-10-2005, 13:09

Od dziś obowiązuje nowe prawo o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym. Nowa ustawa wprowadza obowiązek utylizacji i recyklingu tego typu towarów przez producentów i importerów. Za wyrzucenie na śmietnik na przykład zużytej lodówki lub pralki będzie groziła grzywna.

Od dziś obowiązuje nowe prawo o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym. Nowa ustawa wprowadza obowiązek utylizacji i recyklingu tego typu towarów przez producentów i importerów. Za wyrzucenie na śmietnik na przykład zużytej lodówki lub pralki będzie groziła grzywna.

Sprzęt, którego nie wolno wyrzucać do śmieci będzie oznaczany symbolem przekreślonego kosza. Wolno będzie natomiast oddać zużyty sprzęt w sklepie, gdzie kupuje się nowy. Producenci i importerzy proponują też utworzenie w tym celu specjalnych punktów.

System zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego od dawna świetnie rozwija się w Niemczech lub w Holandii. Również w Polsce odzysk zużytego sprzętu będzie za kilka lat będzie bardzo opłacalną działalnością. Typowa polska rodzina wymienia pralkę i odkurzacz średnio co 10 lat , a co 9 lat odbiorniki radiowe i telewizyjne. Najrzadziej, bo średnio co 14 lat wymienia lodówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane