Czytasz dzięki

Od pomysłu do przemysłu – NCBR wspiera każdego przedsiębiorcę

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Od jedenastu lat Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, największa agencja finansująca projekty B+R w Europie Centralnej, realizuje swoją misję łącząc świat nauki i biznesu.

NCBR w ramach konkursu Szybka Ścieżka wspiera
mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy oraz konsorcja firm z
jednostkami naukowymi — tłumaczył podczas Akademii MŚP Łukasz Kurek, NCBR.
Zobacz więcej

WEJDŹ NA SZYBKĄ ŚCIEŻKĘ:

NCBR w ramach konkursu Szybka Ścieżka wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy oraz konsorcja firm z jednostkami naukowymi — tłumaczył podczas Akademii MŚP Łukasz Kurek, NCBR. FOT. ARC

Przez dziesięć ostatnich lat, do końca 2018 r., NCBR jako instytucja pośrednicząca przeznaczyło 50 miliardów złotych na wsparcie prac B+R polskich przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów badawczych. Zrealizowane projekty znalazły zastosowanie m.in. w medycynie czy transporcie, a ich głównym celem jest rozwiązywanie konkretnych problemów cywilizacyjnych oraz realne wsparcie rozwoju polskiej gospodarki.

Akademia Rozwoju MŚP, była kolejną świetną okazją do spotkania się w polskich miastach z potencjalnymi wnioskodawcami i przedstawienia im flagowego konkursu NCBR — Szybkiej Ścieżki.

Kogo wspieramy?

NCBR w ramach konkursu Szybka Ścieżka wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże firmy oraz konsorcja firm z jednostkami naukowymi. NCBR jako pierwsza instytucja publiczna w Polsce wprowadziło rynkowy system wsparcia, redukujący formalności towarzyszące zgłaszaniu wniosków o dofinansowanie i skracający czas wydania decyzji. Dzięki temu centrum umożliwia przedsiębiorcom jak najszybsze rozpoczęcie planowanych inwestycji i przedsięwzięć. Konkurs Szybka Ścieżka obejmuje wsparcie badań przemysłowych i prac rozwojowych, a także daje przedsiębiorcy możliwość sfinansowania aż do 90 proc. kosztów prac przedwdrożeniowych.

Łączny budżet, jaki NCBR przeznaczy na konkurs Szybka Ścieżka w 2019 r., to 2,25 mld zł (Konkurs Szybka Ścieżka, Konkurs dla MŚP posiadających unijną pieczęć doskonałości — certyfikat Seal of Excellence, Konkurs Dostępność Plus). Brak wskazanego obszaru tematycznego, a jedynie konieczność wpisania się w minimum jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS) podczas aplikowania o środki to jedna z cech wyróżniających konkurs Szybka Ścieżka, która spowodowała, że propozycja NCBR stała się niezwykle atrakcyjna i popularna wśród przedsiębiorców. Udzielając wsparcia, NCBR oczekuje, że w ramach prowadzonych prac B+R powstaną innowacyjne produkty, usługi lub technologie.

Ważne jest, aby nowość danego produktu czy usługi była przynajmniej na poziomie kraju. Szybka Ścieżka jest najpopularniejszym konkursem realizowanym przez NCBR. Warto nadmienić, że nabory w nim ogłaszamy od 2015 r. Od zeszłego roku wnioskodawcy mają możliwość poprawy merytorycznej wniosku. Jest to duże ułatwienie, które pozwala udoskonalić dokument i zwiększyć szanse przedsiębiorcy na otrzymanie pozytywnej oceny od niezależnego panelu ekspertów, a tym samym uzyskać dofinansowanie na swój innowacyjny pomysł.

Co możemy dofinansować?

W ramach środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój można dofinansować aż do 80 proc. kosztów na badania przemysłowe i aż do 60 proc. na prace przemysłowe. Katalog kosztów kwalifikowalnych pozwalaudzielić dofinansowania m.in. na wynagrodzenia (personel badawczy i pomocniczy), podwykonawstwo (usługi badawcze realizowane przez inne podmioty), koszty ogólne związane z zarządzaniem projektem i koszty administracyjne, a także amortyzację, leasing aparatury, materiały i sprzęt laboratoryjny czy promocję projektu.

Warto podkreślić, że w przypadku projektów realizowanych w konsorcjum z jednostką naukową NCBR pokrywa 100 proc. kosztów uczestnictwa jednostki naukowej w projekcie. Minimalna wartość projektu dla samodzielnego przedsiębiorcy z sektora MŚP to 1 mln zł. Próg 2 mln zł wartości projektu muszą osiągnąć pozostali przedsiębiorcy i konsorcja. Maksymalna kwota dofinansowania projektu w ramach konkursu Szybka Ścieżka to równowartość aż 50 mln euro. Warto po nie sięgać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane