Od poniedziałku dostępna droga łącząca fabrykę VW we Wrześni z A2

  • PAP
opublikowano: 29-07-2018, 11:08

W poniedziałek we Wrześni (Wielkopolskie) oddana do użytku zostanie droga łącząca Wrzesińską Strefę Aktywności Gospodarczej (WSAG) z autostradą A2. Do tej pory brak odcinka o długości 400 metrów utrudniał rozwój m.in. fabryki Volkswagena.

Łączny koszt inwestycji to prawie 2,2 mln złotych. Gminnej drodze, która miała spiąć WSAG z autostradą brakowało dotąd 400-metrowego połączenia z rondem w obrębie autostradowego węzła Września. Starania lokalnego samorządu o jej dokończenie trwały kilka lat. Budowa była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu w 2017 r. między spółką Autostrada Wielkopolska, władzami Wrześni, GDDKiA oraz resortem infrastruktury i budownictwa.

Jak powiedział PAP burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, oddana do użytku droga usprawni komunikację, zmniejszy zakorkowanie oraz zapewni bezpośredni dostęp do autostrady i dróg krajowych dla terenów inwestycyjnych o łącznej powierzchni ok. 400 ha. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych samorządu.

Burmistrz dodał, że ze względu na zapytania inwestorów, pierwsze konsultacje o zasadności realizacji inwestycji miały miejsce jeszcze w 2013 roku. W styczniu 2014 roku odbyło się spotkanie burmistrza Wrześni z przedstawicielami GDDKiA oraz z Autostradą Wielkopolską w sprawie obsługi komunikacyjnej terenów inwestycyjnych w gminie. Porozumienie w sprawie dokończenia drogi ostatecznie osiągnięto w październiku 2017 r.

Miesiąc później gmina ogłosiła przetarg na budowę. W grudniu 2017 r. została podpisana umowa z wykonawcą, firmą Budownictwo Drogowe Kasprzak.

Na budowie łącznika szczególnie zależało działającemu na terenie WSAG zakładowi spółki Volkswagen Poznań. Działająca od 2016 roku fabryka jest najnowocześniejszym i jednym z największych zakładów VW na świecie. Jest też największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce - jej powstanie i wyposażenie kosztowało 800 mln euro.

VW Crafter we Wrześni ma w tym roku wyprodukować ok. 80 tys. samochodów. Zdaniem spółki, rozbudowa strategicznej infrastruktury na obszarze wokół fabryki Volkswagena "pozwoli w pełni wykorzystać możliwości działających tam podmiotów".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu