Od poniedziałku Warszawska Giełda obniży opłaty transakcyjne

29-03-2007, 15:33

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) obniży od początku kwietnia o ok. 15 proc. wszystkie opłaty transakcyjne, pobierane od domów maklerskich - przypomniała w czwartek GPW.

Dla transakcji akcjami zawieranych na sesji obniżka wyniesie średnio 15 proc., podobnie dla transakcji pakietowych i kontraktów terminowych na indeksy i akcje. 20-proc. obniżka będzie dotyczyć opłat od transakcji kontraktami terminowymi na obligacje, a 16 proc. obniżka - opcji.

Największe obniżki będą dotyczyć transakcji o największej wartości. Dla transakcji o wartości do 100 tys. zł opłata od obrotu spadnie o 15,4 proc., dla transakcji o wartości od 100 tys. zł do 2 mln zł obniżka wyniesie 20 proc., a dla transakcji powyżej 2 mln zł - opłata zmaleje o prawie 30 proc.

Ponadto z 1000 do 880 zł obniży się maksymalna opłata pobierana od członków giełdy za zrealizowane zlecenia.

Jak kilka dni temu mówił prezes GPW Ludwik Sobolewski, po tej obniżce warszawska giełda będzie tańsza niż giełdy w Wiedniu i Pradze. W związku z obniżką opłat GPW zarobi 15-20 mln zł mniej w tym roku.

Obniżka opłat transakcyjnych nie musi jednak oznaczać, że spadną koszty transakcji dla inwestorów. Sobolewski podkreślał, że obniżka ma przyczynić się do rozwoju rynku, zwiększenia zakresu usług oferowanych inwestorom - w tym usług analitycznych. Zachęcał domy maklerskie do przeznaczenia uzyskanych dzięki obniżkom środków na poszukiwanie giełdowych debiutantów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Od poniedziałku Warszawska Giełda obniży opłaty transakcyjne