Od przyszłego tygodnia złoty może się umacniać

  • PAP
opublikowano: 17-06-2021, 17:11

Do końca tygodnia złoty może pozostać pod presją po środowym Fed, jednak od przyszłego tygodnia kurs EUR/PLN powinien iść w dół i kierować się do 4,45 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista w ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski. Dodał, że rentowności krajowych SPW mogą iść w górę w ślad za rynkami bazowymi, przy jednocześnie zacieśniającym się spreadzie wobec bunda.

fot. Bloomberg

"W tej chwili zachowanie złotego będzie uzależnione od dolara; od tego jak mocno w dół zejdzie jeszcze eurodolar. Do pierwszego wsparcia na 1,19 już dotarliśmy i zobaczymy czy zdoła zejść jeszcze niżej. Choć EUR/PLN poszedł w czwartek w górę, to nie widać jakiejś wielkiej woli do osłabienia złotego, a w trakcie sesji było nawet widać próby umocnienia. Spodziewam się, że gdy tylko dolar wróci do osłabienia, to zobaczymy mocniejszego złotego" - powiedział Piotr Popławski.

Ekonomista zwrócił uwagę, że kurs dolara wyraźnie umocnił się po środowym posiedzeniu Fed i jego jastrzębim wydźwięku.

"Paliwa po Fed wystarczy pewnie do końca tygodnia, a już w przyszłym złoty powinien zacząć odrabiać straty. Do końca miesiąca EUR/PLN powinien dotrzeć w okolice 4,45. Cały czas jesteśmy w otoczeniu, gdzie mamy solidne fundamenty w kraju" - wskazał.

"Ponadto zaostrzone stanowisko Fed otwiera pole do zaostrzenia polityki w Polsce. Prezes Glapiński powtarza, że podążamy za tym co robią główne banki centralne. Teraz mamy przykład z jednego z najważniejszych banków, że podwyżki stóp mogą być wcześniej" - dodał.

Z opublikowanych w środę wieczorem prognoz Fedu wynika, że obecnie 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r. Prezes Fedu Jerome Powell zasygnalizował z kolei, że rozpoczęła się dyskusja na temat ograniczania programu skupu aktywów.

W czwartek, po południu EUR/USD zniżkuje 0,5 proc. i dociera do 1,1940 - najniżej od połowy kwietnia.

EUR/PLN rośnie o 0,3 proc. do 4,5420 - najwyżej od połowy maja, a USD/PLN zwyżkuje o 0,8 proc. do 3,8050 - najwyżej od początku maja.

RYNEK DŁUGU

Po tym jak w środę wieczorem rentowności obligacji amerykańskich wzrosły po posiedzeniu Fed, ruch ten jest widoczny w czwartek, w trakcie europejskiej sesji. W kraju dochodowości rosną po południu po 5-7 pb na środku i długim końcu krzywej. Choć papiery 2-letnie były w ciągu dnia nawet 7 pb. nad kreską, kończą dzień 2 pb. powyżej odniesienia.

"Rentowności SPW podniosły się w czwartek o ok. 6 pb. Nie są to jednak dramatyczne wzrosty. Patrząc na perspektywy naszego rynku wiele zależy od rynków bazowych. Jeżeli tam zwyżki rentowności będą kontynuowane, zobaczymy je także i u nas. Bardzo prawdopodobne jest zawężenie asset swapów i spreadów wobec bunda" - powiedział Piotr Popławski.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych po południu zniżkują o 1,6 pb do 1,553 proc. (po tym jak w środę wzrosły o 7 pb), a niemieckich rosną o 2 pb do -0,178 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane