Od redakcji: Pozwólmy najlepszym wygrać

Monika Zamachowska, redaktor prowadząca ranking „100 Kobiet Biznesu 2018”
opublikowano: 13-12-2018, 22:00

To już ósma edycja rankingu „100 Kobiet Biznesu w Polsce”. Czuję się bardzo dumna, że wciąż uczestniczę w tej wspaniałej inicjatywie. Rozmawiałam ponownie w tym roku ze wspaniałymi kobietami biznesu, które wiele poświęciły, ale także wiele zyskały, stawiając w życiu na siebie. Ten wybór to kwestia mądrego dojrzewania. Gdzieś w okolicy końca studiów, 23-go, może 24-go roku życia pojawia się w naszym trudnym i skomplikowanym procesie dorastania pytanie: Co dalej? Ślub i dzieci? Starzejący się rodzice (ktoś musi się nimi zająć), sprawa (polska, ale nie tylko, przecież można zostać wojującą wegetarianką, ekolożką, działaczką społeczną), czy my same? Nasze ambicje, nasz potencjał, nasze możliwości, nasze talenty menedżerskie, kreatywność — rozwijać, czy schować do szuflady? A może odłożyć na chwilę, założyć rodzinę, a potem się zobaczy? To agonia wyboru, której nie zazdroszczę pokoleniu milenialsów.

Myślę, że nasze laureatki mają podobne odczucia. Jak strasznie być młodym i skonfundowanym na własny temat! Tak, przeszłyśmy przez to samo, ale jakoś prościej. Krystyna Boczkowska, laureatka pierwszego miejsca w kategorii duże przedsiębiorstwa, mówi: „Mam na co dzień do czynienia z młodymi dziewczynami, dla których jestem mentorką. Widzę, że te dziewczyny, mądre, wykształcone, często wybitne absolwentki politechniki, kompletnie nie wiedzą, co dalej robić. Ja miałam łatwiej. Niezwykły okres transformacji w naszym kraju powodował właściwie nieograniczone możliwości. Marketing? Public Relations? Kto wie, co to było? Procesy biznesowe adaptowaliśmy od naszych kolegów z Europy Zachodniej, ale wdrożyć musieliśmy je sami. Weryfikacja była natychmiastowa”.

Dzisiaj nie jest. Wszyscy młodzi ludzie mówią po angielsku, wszyscy podróżowali, wszyscy uczestniczą w mediach społecznościowych. Jak sprawdzić, kto jest z jakiej gliny? Czy przetrwa? Czy da radę na dłuższą metę? Nie zazdroszczę wyborów i nie jestem w stanie przewidzieć, jakie konsekwencje będzie miała ta zmiana warty. Na razie gratuluję zwyciężczyniom, kobietom z pokolenia podtrutego PRL-em, ale tym, które umiały oswoić świat biznesu. Dzisiaj Europa i świat są otwarte. Pozwólmy najlepszym wygrać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Zamachowska, redaktor prowadząca ranking „100 Kobiet Biznesu 2018”

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu