Od soboty nowy taryfikator mandatów drogowych

PAP
opublikowano: 28-11-2008, 16:08

W sobotę wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów karnych za wykroczenia drogowe. Większe kary będą m.in. za wjechanie na  skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz za parkowanie w miejscu zarezerwowanym dla niepełnosprawnych.

Jak powiedział PAP Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji, dotychczas za wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle policjant mógł wystawić mandat w wysokości 20-500 zł. Od soboty górną granicą nadal będzie 500 zł, jednak dolna wzrośnie do 300 zł.

Pięć razy więcej zapłacimy za parkowanie w miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych. Dotychczas mandat wynosił 100 zł, od soboty - 500 zł. "Jest to jak najbardziej uzasadnione z punktu widzenia moralnego i etycznego" - podkreśla Kąkolewski.

100 zł zapłacimy za jazdę bez włączonych świateł w ciągu całego roku, nie tak jak dotychczas od 1 listopada do 31 marca. 200 zł zapłacimy za nieużywanie świateł w tunelu. Z kolei rowerzyści za jazdę po chodniku lub po przejściu dla pieszych będą płacić 100 zł, nie jak dotąd 50 zł.

Nowym elementem jest też taryfikator wykroczeń kierowców realizujących przewozy drogowe, czyli kierowców zawodowych kierujących autobusami, pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Są tam kary za skrócenie wypoczynku, brak wymaganych dokumentów czy przekroczenie czasu jazdy bez przerwy, brak tachografu itp.

Mniej zapłacą piesi, którzy będą przechodzili na czerwonym świetle. Dotychczas mandat za takie przewinienie wynosił 250 zł, od soboty - 100 zł. "Zagrożenie, które stwarza pieszy przechodzący na czerwonym świetle jest dużo mniejsze niż to, którego przyczyną jest rozpędzony samochód wjeżdżający na skrzyżowanie" - wyjaśnił Kąkolewski.

Kary za przekroczenie prędkości nie zmienią się. "Dementuję plotki, że mandaty za przekroczenie prędkości wzrosną. Nieprawdą jest też, że zniesiony zostanie system punktów karnych" - powiedział Kąkolewski.

Nie zmieni się też kara za zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu, oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania. Za takie wykroczenie zapłacimy 300 zł.

Nadal w mocy pozostanie przepis, że jeśli pieszy lub kierowca popełnią wykroczenie, którego nie można znaleźć w taryfikatorze, to policjant zaproponuje mandat w wysokości 20-500 zł. Nie zmieni również się fakt, że stróże prawa zamiast karać mandatem będą mogli poprzestać na pouczeniu lub upomnieniu.

Pamiętać trzeba też, że mandat zostanie nałożony tylko wtedy, gdy zgodzi się na to osoba karana. W przeciwnym wypadku sprawa skierowana zostanie do sądu grodzkiego, który zdecyduje, czy i jaką karę nałożyć na pieszego lub kierowcę. "Trzeba jednak pamiętać, że sądu nie obowiązuje taryfikator" - zastrzega Kąkolewski.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane