Od środy ograniczenia w dostawach ciepła w Zabrzu i Bytomiu

PAP
opublikowano: 15-08-2017, 13:08
aktualizacja: 15-08-2017, 13:08

Od środy przez dziesięć dni wszystkie obiekty zasilane przez elektrociepłownię Fortum w Zabrzu będą pozbawione dostaw ciepła. Ograniczenia w dostawach dotkną też odbiorców zasilanych przez elektrociepłownię tej firmy w Bytomiu - podał koncern Fortum.

W Zabrzu, kosztem ok. 870 mln zł, powstaje nowa elektrociepłownia Fortum. Zaplanowana między 16 a 25 sierpnia w dostawach ciepła związana jest właśnie z pracami wykonywanymi w nowym obiekcie.

"W celu zminimalizowania niedogodności wynikających z przerwy w dostawach ciepła, prace te będą przebiegały równolegle z wymianą armatury sieci ciepłowniczej, prowadzoną przez Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej" - podali w komunikacie przedstawiciele Fortum, zapowiadając dołożenie wszelkich starań, aby maksymalnie skrócić czas przerwy w dostawach ciepła.

W Bytomiu ograniczenia w dostawie ciepła do obiektów zasilanych z miejscowej elektrociepłowni dotyczą okresów między 16 a 22 sierpnia oraz między 24 a 26 sierpnia. W tym przypadku wstrzymanie dostaw wiąże się z pracami wykonywanymi na magistrali Miechowice oraz na magistrali Północnej i Południowej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu.

W przyszłości systemy ciepłownicze Zabrza i Bytomia zostaną połączone. Do listopada przyszłego roku ma być gotowa, budowana kosztem ok. 60 mln zł, 10-kilometrowa magistrala ciepłownicza, łącząca powstającą w Zabrzu elektrociepłownię Fortum z siecią w Bytomiu. Przedsięwzięcie jest obecnie największą inwestycją sieciową Fortum w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, ma zakończyć się pod koniec 2018 roku, wraz z oddaniem do eksploatacji nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Nowa elektrociepłownia w Zabrzu zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu oraz Bytomiu. Znacząco wpłynie to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wiosną br. prace przy budowie zabrzańskiej elektrociepłowni przekroczyły półmetek. Obiekt powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu. Maksymalna moc cieplna nowej elektrociepłowni wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Koncern zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2016 r. wyniosły 3,6 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. 62 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu