Od strategii do laboratoriów

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Wielu przedsiębiorców tworzy agendy badawcze na krótki czas. Organizatorzy konkursów dotujący B+R wymagają długofalowych planów

Inwestycje w specjalistyczną aparaturę, sprzęt i technologie są niezbędne do prowadzenia prac nad nietuzinkowymi rozwiązaniami. W ich tworzeniu pomogą dotacje, które rozdziela Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR). Każda edycja konkursu z działania 2.1 programu („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”) Inteligentny Rozwój cieszy się wśród innowatorów sporym zainteresowaniem. W 2015 r. wsparcie w wysokości ponad 506 mln zł otrzymało 105 spółek.

Agnieszka Wykrzykowska, starszy menedżer w Grant Thornton
Frąckowiak, podkreśla, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dopuszcza
ewentualne zmiany w agendzie badawczej, ale nie powinny one prowadzić do
modyfikacji celu projektu.
Zobacz więcej

ZGODA NA ZMIANY:

Agnieszka Wykrzykowska, starszy menedżer w Grant Thornton Frąckowiak, podkreśla, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dopuszcza ewentualne zmiany w agendzie badawczej, ale nie powinny one prowadzić do modyfikacji celu projektu. FOT. WOJCIECH SZABELSKI

Rok później strumień unijnego dofinansowania popłynął do przedstawicieli biznesu w dwóch turach. W pierwszej MIiR wsparło 109 przedsiębiorstw kwotą 602 mln zł, a w drugiej 70 firm dostało w sumie 323 mln zł. Kolejne trzy konkursy przyniosły dobre wieści odpowiednio 102 (łączne dofinansowanie to 643 mln zł), 55 (ponad 350 mln zł) i 52 przedsiębiorstwom (245 mln zł). W zależności o wielkości firmy i jej lokalizacji wysokość dofinansowania na część inwestycyjną projektu może wynieść nawet do 70 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Natomiast minimalna wartość wspomnianych kosztów to 2 mln zł.

Tegoroczny budżet konkursu również jest pokaźny, bo wynosi 400 mln zł. Tym razem MIiR przeznaczyło skromniejszą pulę pieniędzy na projekty zlokalizowane w województwie mazowieckim. Będzie to 50 mln zł wobec 60 mln zł rok wcześniej. Natomiast większy strumień unijnego wsparcia popłynie do firm, które prowadzą inwestycje w pozostałych regionach. Do podziału między wnioskodawców będzie 350 mln zł wobec 290 mln zł w 2018 r. MIR czeka na wnioski o granty do końca kwietnia.

Potencjał wnioskodawcy

W tej edycji konkursu resort nie zmienił kryteriów. Przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie 30 pkt. Eksperci będą rekomendować do wsparcia tylko te projekty, które uzyskają pozytywną ocenę wszystkich kryteriów obligatoryjnych i co najmniej 15 pkt za wytyczne fakultatywne, z czego 1 pkt za przeznaczenie kapitału własnego na działalność badawczo-rozwojową.

— Specjaliści ocenią potencjał wnioskodawcy do prowadzenia prac B+R, a także kadrę badawczą do realizacji i zarządzania projektem. Taki zespół powinien składać się z osób odpowiednio wykształconych i doświadczonych w prowadzeniu wspomnianych prac. Przedsiębiorcy, którzy nie mają takich kompetencji, powinni skorzystać ze wsparcia badaczy, których wiedza będzie gwarantowała właściwą realizację przedsięwzięcia — radzi Agnieszka Wykrzykowska, starszy menedżer w departamencie doradztwa europejskiego firmy Grant Thornton Frąckowiak.

Co ważne, projekty powinny wpisywać się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji i być zyskowne. O granty mogą powalczyć zarówno MŚP, jak i duże firmy. Te ostatnie powinny postawić na współpracę z maluchami, organizacjami badawczymi i pozarządowymi w trakcie realizacji projektu lub w okresie jego trwałości.

Ważny złącznik

Warto podkreślić, że MIiR zaktualizowało instrukcję wypełniania wniosku. Obowiązkowym załącznikiem do tego dokumentu jest agenda badawcza.

— Tylko poprawnie przygotowana strategia daje szansę na otrzymanie grantu. Wzór agendy przedsiębiorca znajdzie w dokumentacji konkursowej. Powinien zaprezentować długoterminowy plan prac B+R i udowodnić, że pomysł powstania działu B+R zwiększy konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstwa — zaznacza Agnieszka Wykrzykowska.

Jakich informacji nie powinno zabraknąć w agendzie badawczej?

— Między innymi o zespole badawczym i planowanym zakupie aparatury B+R. W dokumencie musi znaleźć się też koncepcja współpracy z naukowcami, a także opis sposobu zarządzania ryzykiem i prawami własności intelektualnej — wylicza Bogusława Mazurek, dyrektor w Crido.

Jak podkreśla, agenda powinna obejmować projekty badawcze, które w ciągu najbliższych kilku lat zakończą się innowacjami produktowymi lub procesowymi.

Krótkowzroczne podejście

Bogusława Mazurek zauważa, że wielu przedsiębiorców tworzy wspomniane strategie tylko na potrzeby zdobycia grantów. Niestety, takie podejście jest krótkowzroczne. Zdaniem dyrektor w Crido tylko rzetelnie przygotowana agenda może istotnie wspierać przedsiębiorców w zarządzaniu nowatorskimi projektami. Aby prawidłowo określić ich potencjał, warto — jak zaznacza Bogusława Mazurek — przedstawić w dokumencie potrzeby i oczekiwania odbiorców, zachowania konkurencji, a także spodziewane koszty i przychody planowanych przedsięwzięć.

Agnieszka Wykrzykowska radzi, aby przedstawiciele biznesu uwzględnili w agendzie główne innowacyjne obszary badawcze i plan prac B+R obejmujący okres trwałości projektu, który wynosi 3 lata dla MŚP i 5 lat dla dużych przedsiębiorstw.

— Nie powinno też zabraknąć opisu wyników planowanych prac B+R, które przedsiębiorca zamierza osiągnąć, a także analizy zapotrzebowania rynkowego. Co prawda MIiR dopuszcza ewentualne zmiany agendy badawczej, ale nie mogą one prowadzić do modyfikacji celu projektu. Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że eksperci mogą monitorować i oceniać realizację tego dokumentu. Jeżeli firma nie sprosta temu zadaniu, grozi jej zwrot dofinansowania — przestrzega starszy menedżer w spółce Grant Thornton Frąckowiak.

Przedstawiciele biznesu będą mogli przeznaczyć dofinansowanie na pokrycie m.in. wydatków inwestycyjnych i związanych z usługami doradczymi, a także na zakup materiałów i produktów niezbędnych do realizacji projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu