Od stycznia ceny za wizy Schengen wzrosną z 35 do 60 EUR

Polska Agencja Prasowa SA
27-04-2006, 14:58

Od 1 stycznia 2007 roku Unia Europejska podniesie z 35 do 60 euro opłaty za krótkoterminowe wizy dla obywateli państw trzecich, upoważniające do wjazdu na teren strefy Schengen - zdecydowali w czwartek w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości krajów UE.

Od 1 stycznia 2007 roku Unia Europejska podniesie z 35 do 60 euro opłaty za krótkoterminowe wizy dla obywateli państw trzecich, upoważniające do wjazdu na teren strefy Schengen - zdecydowali w czwartek w Luksemburgu ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości krajów UE.

Tylko trzy kraje były przeciwko podwyżce cen wiz. Grecja, Węgry i Szwecja uważały, że tak znaczna podwyżka będzie stanowić problem dla podróżnych z Afryki, Bałkanów i innych państw - poinformowali dyplomaci.

Komisarz UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini uzasadniał podwyżkę tym, że od przyszłego roku wzrosną koszty wydawania wiz w związku z nowym obowiązkiem pobierania danych biometrycznych od obywateli państw trzecich.

"Musimy wziąć pod uwagę, że to są dodatkowe koszty i jeśli chcemy mieć biometryczne wizy, to muszą kosztować trochę więcej" - powiedział Frattini dziennikarzom.

Dodał, że z podwyżki wyłączeni będą studenci, nauczyciele, naukowcy i dzieci poniżej szóstego roku życia.

Polska obawiała się, że cena 60 euro będzie zbyt wysoka zwłaszcza dla jej wschodnich sąsiadów - Ukraińców. Ostatecznie Warszawa uzyskała zapewnienie, że Ukraińcy będą płacić mniej.

"Obecnie jest negocjowane porozumienie pomiędzy UE a Ukrainą o ułatwieniach wizowych i już zapadła decyzja - co jest zapisane - że Ukraińcy będą płacić za krótkoterminowe wizy 35 euro" - zapewniły niedawno PAP polskie źródła dyplomatyczne. Ponadto - dodały te źródła - studenci, dziennikarze, naukowcy, dzieci i dyplomaci będą zupełnie zwolnieni z opłat.

Umowa o ułatwieniach wizowych z Ukrainą uzależniona jest od zawarcia między Kijowem i Brukselą umowy o readmisji. Umowa taka powinna wejść w życie na początku przyszłego roku.

Do strefy Schengen, pozbawionej wewnętrznych kontroli granicznych, należy obecnie 15 państw -wszystkie stare państwa członkowskie, bez Wielkiej Brytanii i Irlandii, oraz Norwegia i Islandia.

Podwyżka opłat za wizy Schengen dotyczy tylko wiz krótkoterminowych, dających prawo na trzymiesięczny pobyt. Opłaty za wizy długoterminowe będą w dalszym ciągu ustalane przez poszczególne państwa członkowskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Od stycznia ceny za wizy Schengen wzrosną z 35 do 60 EUR