Od teorii do praktykiwiedzie długa droga

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 06-12-2011, 00:00

Budowlańcy wiedzą, że do ocieplania budynków należy wykorzystywać rozwiązania systemowe. Mimo to nie zawsze je stosują

TNS Pentor Poznań przy współpracy merytorycznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) przygotował pierwsze badanie rynku ociepleń budynków w Polsce. Co roku będą organizowane dwa etapy badania, w których udział weźmie około 1,4 tys. producentów systemów ociepleń i wykonawców budowlanych.

Znane i niestosowane

Pierwszą część badania prowadzono od sierpnia do października 2011 r. Wynika z niej m.in., że w 68 proc. przypadków wykonawcy stosują do termoizolacji ścian zewnętrznych kompletne systemy ociepleń jednej marki, ale przy 32 proc. prac ociepleniowych wykorzystuje się materiały różnych marek lub producentów.

— Decydując się na ocieplenie budynku, trzeba pamiętać, że producenci systemów ociepleń udzielają gwarancji tylko wtedy, gdy zastosuje się pełen certyfikowany system konkretnej marki. Nie biorą natomiast odpowiedzialności za wady elewacji ocieplonej przypadkowo dobranymi produktami. W praktyce koszty naprawy takiej elewacji musi potem pokryć inwestor — tłumaczy Wojciech Szczepański, prezes SSO.

Ponadto stosowanie na jednej ścianie przypadkowo zestawionych materiałów ociepleniowych jest także sprzeczne z prawem budowlanym, które dopuszcza do obrotu wyłącznie produkty z aprobatą techniczną. Tymczasem aż 35 proc. ankietowanych wykonawców nie jest w pełni przekonanych, że używanie materiałów bez certyfikatów jest niezgodne z prawem.

— Cała branża powinna wyciągnąć wnioski z tego badania i wspólnie działać na rzecz edukacji uczestników rynku — uważa Rafał Janowicz, prezes TNS Pentor Poznań.

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że firmy działające w średnich i dużych miastach częściej deklarowały, że używają produktów certyfikowanych niż przedsiębiorstwa z małych miast i wsi.

— Najniższą świadomość wagi systemowego podejścia do ocieplania oraz znaczenia certyfikatów w obrocie materiałami budowlanymi mają małe lokalne ekipy wykonawcze z dużą rotacją pracowników. Upowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego ocieplania budynków jest zadaniem dla całej branży — mówi Wojciech Szczepański.

Kiepskie nastroje

W raporcie TNS Pentor Poznań znalazły się również pytania o ocenę sytuacji rynkowej i potencjału rozwoju branży budowlanej w najbliższych latach. — Badanie pokazało pogorszenie nastrojów w firmach budowlanych.

Obserwujemy znaczną niepewność odnośnie do sytuacji i perspektyw na rynku. Według przedstawicieli producentów prognozy na przyszły rok są bardziej pesymistyczne niż obecna sytuacja — wyjaśnia Rafał Janowicz.

Zdecydowana większość producentów uważa, że 2012 r. przyniesie pogorszenie sytuacji w branży budowlanej — wskaźnik koniunktury wynosi minus 92. Ankietowani liczą, że ewentualna poprawa nastąpi dopiero w 2013 r. Nieco lepsze są nastroje przedsiębiorców specjalizujących się w ociepleniach ścian zewnętrznych. Co prawda połowa firm przewiduje pogorszenie sytuacji, (wskaźnik koniunktury minus 42) jednak aż 42 proc. nie spodziewa się zmian na gorsze, co jest znacznie lepszym wynikiem niż prognozy dla branży budowlanej ogółem.

— Budownictwo prawdopodobnie nadal odczuwa skutki kryzysu sprzed kilku lat, którego rezultaty, m.in. spadek liczby pozwoleń na budowę, były widoczne także w 2010 r. Obecnie ta tendencja zaczyna się bardzo powoli odwracać, a w związku z tym zwiększy się zapotrzebowanie na materiały i usługi budowlane, czego branża ociepleń odczuje nie w najbliższym, lecz w kolejnym sezonie budowlanym — zapowiada Rafał Janowicz.

Inwestorzy coraz częściej doceniają zalety ocieplenia budynków. Prawidłowa instalacja systemu ociepleń może przynieść nawet 40 proc. oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. W ten sposób ogranicza się również emisję dwutlenku węgla. Ponadto od 2020 r. w całej Unii Europejskiej będzie można budować tylko domy o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię, także cieplną.

76 proc. Tylu z badanych wykonawców budowlanych odpowiedziało, że zwykle używa materiałów z certyfikatami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu