Od zakupu do wypłaty Co po drodze? Międzynarodowy standard

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 03-10-2008, 00:00

Bezpiecznej drogi pieniędzy od oddania karty kasjerowi po odjęcie kwoty z konta pilnują agenci rozliczeniowi.

Bezpiecznej drogi pieniędzy od oddania karty kasjerowi po odjęcie kwoty z konta pilnują agenci rozliczeniowi.

Co się dzieje z naszymi pieniędzmi, kiedy płacimy w sklepie kartą?

— Korzystamy wtedy z końcówki informatycznej systemu, czyli z terminalu POS [point of sale — punkt handlowy — red.]. Informacje o transakcji przesyłane są z terminalu w szyfrowany sposób, za pośrednictwem agenta rozliczeniowego, do właściwych banków. Pieniądze, które wydaliśmy za pomocą karty, zdejmowane są przez bank z salda naszego konta — opowiada Renata Gawkowska z eService.

Brzmi prosto, ale jest trochę bardziej skomplikowane.

Co po drodze?

Często po drodze trzeba jeszcze transakcje autoryzować, czyli np. zaakceptować płaconą kwotę.

— Terminal nawiązuje wtedy połączenie z centrum autoryzacyjnym agenta rozliczeniowego. Jego serwery łączą się następnie z serwerami instytucji potwierdzającej transakcję. Może to być bank wystawiający kartę, może to być organizacja kartowa lub inna instytucja świadcząca taką usługę w imieniu banku wystawiającego kartę. Pozytywna autoryzacja powoduje kontynuację transakcji. Negatywna — jej zakończenie — opowiada Zbigniew Wiśniewski, dyrektor pionu sprzedaży detalicznej w First Data, agencie rozliczeniowym.

Może się pojawić także dodatkowe polecenie dla kasjera — np. "zatrzymać kartę", jeżeli bank uzna, że taka decyzja jest niezbędna.

Po pozytywnej weryfikacji i podpisaniu rachunku przez klienta (nie jest to konieczne przy weryfikacji kodu PIN) terminal przetransferuje dane do agenta rozliczeniowego.

— Ten z kolei przetworzy wszystkie otrzymane transakcje i przekaże o nich informację do wydawcy karty. Bank, który kartę wystawił, obciąży rachunek klienta zgodnie z obowiązującym u niego regulaminem — mówi Zbigniew Wiśniewski z First Data.

Agent rozliczeniowy przekaże na rachunek sklepu przelew z tytułu dokonanej transakcji. Bank z kolei przekaże zapłatę na rachunek agenta rozliczeniowego.

Międzynarodowy standard

Sprawność agentów rozliczeniowych jest więc kluczem do działania całego systemu.

— Sposób zabezpieczenia danych o transakcji określany jest wymaganiami międzynarodowych systemów płatniczych i jest taki sam w całym świecie — mówi Renata Gawkowska.

Standaryzacji podlegają także terminale, aplikacje do obsługi kart, tryb rozliczania transakcji.

— Niezbędne do funkcjonowania agenta rozliczeniowego jest posiadanie rozbudowanego, o dużej mocy, centrum przetwarzania danych. EService dla zapewnienia niezakłóconej obsługi transakcji kartowych ma też centrum zapasowe, w którym zreplikowane są wszystkie systemy i gdzie można w ciągu sekundy przełączyć cały proces związany ze współpracą ze sklepami przyjmującymi karty — opowiada Renata Gawkowska.

Nadzór na agentami rozliczeniowymi sprawuje w Polsce Narodowy Bank Polski, a ich obowiązki regulują odpowiednie ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu