Odbicie hiszpańskiej gospodarki większe niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-07-2021, 13:14

W drugim kwartale 2021 r. hiszpańska gospodarka rozwijała się w szybszym tempie niż zakładali analitycy, co wskazuje na silne, a co ważne, trwałe ożywienie, informuje Reuters.

Fot. Efraimstochter/Pixabay

Według danych urzędu statystycznego, w okresie kwiecień-czerwiec 2021 r. PKB Hiszpanii wzrósł o 2,8 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Wynik okazał się wyższy od mediany prognoz, zakładającej dynamikę na poziomie 2,2 proc. Tymczasem w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się o 0,4 proc.

W porównaniu do drugiego kwartału 2020 r. PKB zwiększył się 19,8 proc. co pozwoliło na częściowe odrobienie strat, kiedy to w skutek pierwszej fali pandemii i lockdownu gospodarka skurczyła się o 21,5 proc.

W całym 2020 r. PKB tej iberyjskiej gospodarki zmniejszył się o 11 proc., a obecnie przewodzi odbiciu w największych gospodarkach strefy euro.

Rząd w Madrycie oczekuje, że w 2021 r. PKB zwiększy się o 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane