Odbicie notowań złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 17-05-2022, 11:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po czterech spadkowych tygodniach z rzędu, notowania złota w końcu wyhamowały zniżkę. Cena tego kruszcu odbiła się w górę od psychologicznej bariery na poziomie 1800 USD za uncję, którą jeszcze wczoraj strona podażowa próbowała sforsować. W rezultacie, dzisiaj rano cena złota powróciła do okolic 1820-1830 USD za uncję.

Na razie odbicie jest mało dynamiczne, co świadczy o tym, że strona podażowa na rynku złota pozostaje silna. Niemniej, niewątpliwym wsparciem dla cen złota jest sytuacja na wykresie wartości amerykańskiego dolara. To właśnie odreagowanie spadkowe na USD jest teraz głównym czynnikiem wspierającym notowania złota.

Prawdopodobnie dodatkowym wsparciem dla notowań kruszcu jest perspektywa zniesienia lockdownów w Chinach, które w ostatnich tygodniach doprowadziły do istotnego spadku popytu na wiele surowców i towarów, w tym także na złoto. Chiny to jeden z największych konsumentów tego kruszcu, a złoto jest w Państwie Środka nie tylko popularną ozdobą czy prezentem, lecz przede wszystkim sposobem na lokowanie oszczędności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane