Odbicie w drugiej połowie roku wciąż aktualne

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-01-2021, 11:10

W trakcie poniedziałkowej sesji na Wall Street udało się odrobić większość strat z otwarcia, podczas gdy przecena głównych indeksów na Starym Kontynencie przekraczała znacząco 1%. W relatywnie lepszej kondycji pozostają spółki technologiczne, bowiem Nasdaq zakończył wczorajszą sesją 0.8% na plusie.

Na początku wtorkowych godzin handlu niemiecki Dax odbija do poziomu 13800 pkt., podczas gdy kontrakt terminowy na S&P; 500 utrzymuje się niedaleko szczytów powyżej 3840 pkt. W dniu wczorajszym górę wzięły obawy o przeprowadzenie pakietu fiskalnego w USA, które zdaniem lidera Demokratów w Senacie nie będzie miało miejsce wcześniej niż w połowie marca. Nastroje wśród inwestorów psuć mogą również mieszane informacje spływające na temat procesu szczepień. Pojawiają wątpliwości dotyczące skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca u osób starszych, przez co UE może ją zatwierdzić dla tych poniżej 65 roku życia. Póki co te informacje zwiększają niepewność i mogą psuć sentyment rynkowy. W niewielkim stopniu może się rozciągnąć w czasie proces szczepień, ale nie będzie to wpływać znacząco na oczekiwania związane z luzowaniem obostrzeń i odbiciem w drugiej połowie roku. Dodatkowo pojawiają się obawy związane z kolejnymi odmianami koronawirusa. Uwzględniając reakcję rynkową z ostatnich miesięcy, zarówno wydłużenie procesu szczepień jak i obawy dotyczące mutacji wirusa nie powinny wpływać na perspektywę powrotu do normalności w drugiej połowie roku, a więc i negatywny wpływ powinien być ograniczony.

Rynek czeka teraz na kluczowe publikacje z sezonu wyników w USA, które uwzględniając dotychczas lepsze od oczekiwań rezultaty spółek, mają jeszcze szanse poprawić nastroje wśród inwestorów. Dziś poznamy wyniki Microsoftu oraz Johnson&Johnson.; W kalendarium makroekonomicznym należy zwrócić uwagę na pierwsze wskaźniki koniunktury zarówno gospodarczej jak i konsumenckiej za styczeń. Opublikowany zostanie indeks Richmond Fed oraz wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board.

Na rynku walutowym wzrost awersji do ryzyka przełożył się na odbicie dolara, a kurs EURUSD spada w kierunku 1.21. W gronie G10 w ofensywie znajdują się bezpieczne przystanie jak frank szwajcarski oraz japoński jen. Pogorszenie nastojów źle wpłynęło na waluty surowcowe. W defensywie znajduje się korona norweska, dolar australijski i nowozelandzki. WTI pozostaje relatywnie stabilna poniżej 53 USD za baryłkę. Złoto w oczekiwaniu na jutrzejszy wydźwięk posiedzenia Fed stabilizuje się w okolicy 1850 USD za uncję.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane