Odczyt Barometru Consumer Finance wskazuje na wzrost rynku kredytów

PAP
opublikowano: 06-08-2014, 16:00

W trzecim kwartale br. Barometr Consumer Finance wzrósł do 52,4 pkt, co oznacza, że w ciągu roku spodziewany jest wzrost rynku kredytów dla gospodarstw domowych - podały w środę Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Jak wskazali autorzy badania, wskaźnik wzrósł z 50,4 do 52,4 pkt i jest to piąty kwartał z rzędu, w którym wartość Barometru przekracza 50 pkt.

"Oznacza to, że spodziewany jest wzrost rynku kredytów dla gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 12-tu miesięcy. Co więcej, wzrost Barometru wskazuje na możliwe przyspieszenie wzrostu zadłużenia konsumpcyjnego" - wskazano w podsumowaniu badania.

Dodano, że pierwsze efekty tego przyspieszenia są już widoczne w danych NBP. "Po okresie trwającej dwa i pół roku stagnacji na rynku kredytów konsumenckich, w okresie od stycznia 2013 r. do czerwca 2014 r. całkowite zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych wzrosło o 10 mld zł. Nastroje w obszarze prognozy kredytowej wskazują na dalszy możliwy wzrost, jednak należy brać pod uwagę szereg możliwych ograniczeń dla tego wzrostu" - zaznaczono.

Autorzy podali, iż w ostatnim kwartale największy wpływ na poprawę Barometru wywarto zwiększenie skłonności do dokonywania poważnych zakupów oraz finansowania ich ze środków obcych. "Należy jednak pamiętać, że sytuacja w tym obszarze od bardzo długiego czasu pozostaje bardzo negatywna, a skłonność do sięgania po kredyty przy finansowaniu wydatków konsumpcyjnych jest bardzo niska" - czytamy w podsumowaniu raportu.

Dodano, że obserwowany jest jednak niewielki wzrost odsetka gospodarstw domowych, które deklarują chęć sfinansowania zakupu samochodu, a także remontu mieszkania ze środków kredytowych. Stanowią one odpowiednio 35,3 proc. oraz 32,3 proc. gospodarstw domowych rozważających zaciągnięcie długu.

"Nieznacznej poprawie uległy ogólne odczucia gospodarstw domowych dotyczące koniunktury, co powinno sprzyjać ograniczeniu niepewności przy sięganiu po kredyt. Poprawa nie jest jednak jednoznaczna. Z jednej strony znacząco poprawiają się oczekiwania gospodarstw domowych dotyczące sytuacji w całej gospodarce. Z drugiej strony, optymizm ten nie przekłada się na oczekiwania dotyczące rynku pracy, co może hamować skłonność do sięgania po kredyt (...)" - napisano.

Eksperci wskazali, że uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z sytuacją na rynku kredytów, rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł w kolejnych miesiącach, a tempo wzrostu może utrzymywać się na zbliżonym do obecnego poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane