Odczyt PMI przemysłu Chin słabszy dla dużych firm, lepszy dla małych

opublikowano: 02-09-2019, 06:26

Aktywność przemysłu Chin była w sierpniu niższa niż w lipcu, wynika z odczytu oficjalnego PMI. Prywatny pomiar pokazał odwrotny obraz. Kluczem jest wielkość badanych firm.

Oficjalny PMI przemysłu Chin spadł w sierpniu do 49,5 z 49,7 w lipcu. Jest jednak liczony głównie w oparciu o badanie dużych, państwowych firm. Prywatny pomiar Caixin/Markit PMI, który dotyczy głównie mniejszych, prywatnych firm, pokazał wzrost indeksu aktywności do 50,4 z 49,9 w lipcu.

W przypadku oficjalnego PMI przemysłu Chin widoczne jest, że źródłem osłabienia jest spadek popytu. Spadły subindeksy zarówno krajowych, jak i zagranicznych nowych zamówień. To w dużym stopniu skutek wojny handlowej, która się nasiliła w sierpniu. W niedzielę zaczęły obowiązywać w USA wyższe cła na import z Chin wartości ok. 110 mld USD, na co Pekin odpowiedział własnymi cłami odwetowymi. Negatywne skutki wojny handlowej pokazuje także prywatny PMI. Subindeks nowych zamówień eksportowych wciąż jest poniżej 50 i spadł w sierpniu najniżej w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane