Odkryto trzeci typ bliźniaków

28-03-2007, 14:50

Odkryto nowy typ bliźniąt. Badana przez naukowców zagadkowa para bliźniąt okazała się bowiem identyczna, jeśli chodzi o  geny matki, ale tylko połowę genów po ojcu ma wspólną - informuje "Journal of  Human Genetics".

Typowe bliźnięta są albo jednojajowe - powstałe przy podziale jednej zapłodnionej komórki jajowej, albo dwujajowe - z dwóch zapłodnionych jednocześnie komórek jajowych. Te ostatnie są zwykle dużo mniej podobne do siebie niż jednojajowe, mogą też różnić się płcią.

Okazuje się jednak, że czasami może pojawić się trzeci typ bliźniąt - bliźnięta "w połowie identyczne". Dzieje się to wówczas, gdy dwa plemniki łączą się z jedną komórką jajową, zanim jeszcze podzieli się ona na dwa zarodki.

Jest to nieznany wcześniej mechanizm powstawania ciąży bliźniaczej. Takie bliźnięta są jednocześnie chimerami - to znaczy ich komórki nie są genetycznie jednorodne. W ich przypadku każdy z plemników przyczynił się do powstania genów każdego z dzieci.

Niezwykłe cechy genetyczne odkryto, ponieważ badane bliźniaki różniły się cechami płciowymi. Jeden był prawdziwym hermafrodytą - mającym zarówno jądra, jak i jajniki, drugi miał typowe męskie genitalia.

Takie bliźnięta są prawdopodobnie bardzo rzadkie. Żeby się pojawiły, jajo muszą zapłodnić dwa plemniki, a następnie musi się ono podzielić na dwa zdolne do życia zarodki - oba zdarzenia są mało prawdopodobne, nie mówiąc już o ich kombinacji. A żeby ujawniły się niezwykłe cechy genetyczne częściowo identycznych bliźniąt, muszą czymś zwrócić na siebie uwagę nauki. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Odkryto trzeci typ bliźniaków