Odlewnia słabym ogniwem Famu

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 14-10-2009, 00:00

Trwają

Trwają

negocjacje z potencjalnym

nabywcą spółki zależnej.

Bez niej grupie będzie

znacznie lżej.

Pod koniec sierpnia Fam podjął negocjacje w sprawie sprzedaży swojego segmentu odlewniczego — spółki Fam-Technika Odlewnicza. Wciąż rozmawia z jednym podmiotem, którego nazwy nie ujawnia. Zainteresowany już przeprowadził due diligence.

— Rozmowy z inwestorem branźowym trwają. Myślę, że jeszcze w październiku będziemy mogli zakomunikować w tej sprawie coś bardziej konkretnego — mówi Paweł Hordyński, członek zarządu Famu.

W międzyczasie spółka skorzystała z usług doradczych Ernst Young. Wytypowano kilkadziesiąt podmiotów, do których rozesłany został tzw. teaser, czyli krótka prezentacja sprzedawanej firmy.

— Obecnie zainteresowanie jest niewielkie — przyznaje Paweł Hordyński.

Famowi zależy na sprzedaży odlewni, bo jest najsłabszym ogniwem holdingu. Audytor zwracał uwagę, że nie ma pewności co do możliwości kontynuowania działalności przez spółkę zależną, bo dwa banki nie przedłużyły jej finansowania.

— Banki nadal nie są skore do kredytowania Techniki Odlewniczej. Powód to obecne zadłużenie i brak perspektyw rozwoju w strukturach Fam. Natomiast dla inwestora branżowego, który mógłby do Chełmna przenieść część produkcji lub dociążyć zakład zamówieniami, akwizycja spółki byłaby korzystnym rozwiązaniem — mówi Paweł Hordyński.

Dodaje, że instytucje finansowe silnie naciskają na redukcję zadłużenia i zarząd konsekwentnie stara się to robić, również w innych spółkach z grupy. Na domiar złego w III kw. rentowność Techniki Odlewniczej nadal nie była zadowalająca.

— Przychody wzrosły, ale jednocześnie podrożały surowce — tłumaczy Paweł Hordyński.

Odlewnia w Chełmnie od niepamiętnych czasów notuje straty. Zarząd wyjaśnia, że powodem był m.in. brak "gospodarskiej ręki" oraz konkurencyjna firma, która wyrosła w tym samym mieście i przejęła część zleceń.

— Jej sprzedaż będzie korzystna zarówno dla naszej grupy, nowego, prężnie działającego właściciela, który ma wobec spółki konkretne plany oraz dla samej Techniki Odlewniczej, przed którą otworzą się nowe moźliwości — przekonuje Paweł Hordyński.

Ogólnie III kw. był dla spółek grupy podobny do poprzednich.

— Pozytywnie zaskoczyła działalność w Obornikach [produkcja kontenerów — przyp. red.]. Mamy nadzieję, że to trwała tendencja, a nie przypadkowy wynik — mówi Paweł Hordyński.

Mimo wszystko docelowo Fam skupi się tylko na działalności cynkowniczej — na sprzedaż wystawi Mostostal Wrocław, a w dalszej kolejności też Stradom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane