Odlewnie wygrały z walutami

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 06-05-2008, 00:00

Prezes grupy po cichu liczy, że uda się w tym roku zarobić więcej niż obiecane 6 mln zł. Ale o korekcie prognozy pomyśli po półroczu.

Prezes grupy po cichu liczy, że uda się w tym roku zarobić więcej niż obiecane 6 mln zł. Ale o korekcie prognozy pomyśli po półroczu.

Odlewnie Polskie poprawiły w pierwszym kwartale sprzedaż o 7,5 proc., do 36,4 mln zł, a zysk nawet o 73,8 proc., do 2,33 mln zł.

— Jestem zadowolony z wyników, mimo że warunki rynkowe są obecnie dla polskich przedsiębiorców bardzo trudne — mówi Leszek Walczyk, wiceprezes Odlewni odpowiedzialny za sprawy finansowe.

Wśród negatywów wymienia mocnego złotego, koszty energii i presję płacową. Skąd więc taka poprawa zysków?

— Efektywnie stosujemy zabezpieczenie na rynku walutowym — odpowiada Leszek Walczyk.

Z tego tytułu Odlewnie w pierwszym kwartale zyskały 1,2 mln zł. Wartość złotego jest istotna dla firmy, która w walutach obcych rozlicza 90 proc. sprzedaży. Wiceprezes twierdzi, że 80 proc. z tego jest zabezpieczone kontraktami terminowymi i o taką ochronę jest spokojny do końca roku.

Po pierwszym kwartale Odlewnie wykonały prawie 39 proc. rocznego planu zysku (6 mln zł). Na razie oficjalnie prognoza jest podtrzymana.

— Po cichu liczę, że skorygujemy ją w górę, ale nie prędzej niż po półroczu — mówi Leszek Walczyk.

Jego zdaniem, po stronie portfela zamówień nie ma zagrożeń, ale niewiadomą są koszty, m.in. surowców, energii czy robocizny.

Odlewnie szykują się też do powołania wspólnego przedsięwzięcia z partnerem niemieckim. Spółka ma się specjalizować w wysokotechnologicznych odlewach. Partnerzy mają zainwestować razem około 10 mln zł. Produkcja ruszy jednak nie wcześniej niż w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy