Odliczanie do rekordu wznowione

TOMASZ HOŃDO Quercus TFI
opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Średnioterminowy trend wzrostowy na GPW jest kontynuowany, czego namacalnym potwierdzeniem jest pokonanie przez WIG ubiegłorocznego lokalnego szczytu.

Tym samym zostało ustanowione nowe maksimum w ramach hossy trwającej z przerwami od 2009 r. Wznawiamy jednocześnie odliczanie do rekordu wszech czasów z 2007 r., które zostało przerwane przez korektę w czwartym kwartale 2017 r. Przypomnijmy — rekord w cenach zamknięcia sesji to 67568,5 pkt., a z uwzględnieniem wahań śródsesyjnych — 67722,9 pkt. Do poziomów tych po sesji we wtorek brakuje — odpowiednio — 1,5 i 1,7 proc.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Atak WIG na ubiegłoroczne maksimum zbiegł się w czasie z publikacją najnowszych danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami na temat nabyć i umorzeń w polskich funduszach inwestycyjnych. Grudzień nie był przełomowy — z funduszy typowo akcyjnych znów wycofywano pieniądze (saldo nabyć i umorzeń: -169 mln zł). Stopniowa ucieczka kapitałów z funduszy czysto akcyjnych trwa z krótkimi przerwami już od 2,5 roku, mimo że w tym samym czasie WIG wspina się na coraz wyższe pułapy. Ta hossa bez napływów to prawdziwy ewenement na tle historycznym (w pewnym stopniu uzasadnieniem jest panująca w poprzednich kilku latach moda na fundusze typu absolute return, ale one też notowały odpływy w 2017 r.).

Albo obecna fala hossy dobiegnie końca bez pojawienia się dużych napływów do funduszy akcyjnych (byłby to pierwszy taki historyczny przypadek), albo... ten etap dopiero przed nami. Reasumując, mimo czynników ryzyka na rynkach globalnych, jak i na GPW obowiązuje ciągle reguła „trend is your friend”. WIG po przerwie wznowił wędrówkę w kierunku rekordu wszech czasów z 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ HOŃDO Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odliczanie do rekordu wznowione